Volby v USA vrcholí: Soud nařídil poště doručit opožděné korespondenční hlasy

Souboj o nejmocnějšího muže planety
Souboj o nejmocnějšího muže planety
Foto: Profimedia.cz
Publikováno: 4. 11. 2020

Federální soud dnes nařídil americké poště, aby v třídírnách zpracovala veškeré opožděné korespondenční hlasy a neprodleně je doručila na místo určení. Nařízení se týká zhruba 12 států, včetně klíčových Pensylvánie a Floridy, uvedla agentura Reuters.

Pošta podle svých údajů přijala asi 300.000 korespondenčních hlasů odevzdaných bez doručenky, díky které lze potvrdit, že byly odevzdány volebním komisím. Zákony umožňují odevzdat volební hlas poštou bez doručenky, někteří volební pozorovatelé se ale obávají, že přinejmenším část z těchto hlasů bude označena za neplatné kvůli pozdnímu doručení.

Soudní nařízení se vztahuje na centrální Pensylvánii, Severní Karolínu, jižní Floridu, Colorado, Arizonu, Alabamu a Wyoming, jakož i na města Atlanta, Houston, Filadelfie, Detroit a Lakeland na Floridě.

Federální soudce Emmet Sullivan nařídil poště, aby dokončila inspekce do 15:00 místního času (21:00 SEČ) a potvrdila, že do 16:30 místního času (22:30 SEČ) v třídírnách žádné korespondenční hlasy nezbudou. Verdikt vynesl poté, co na poštu podali žalobu aktivisté za volební práva ze skupiny Vote Forward a lidskoprávní organizace NAACP, která se tradičně zaměřuje na obranu práv Afroameričanů a Hispánců.

Mnoho z amerických států bude sčítat pouze ty hlasy, které dorazí do konce dnešního volebního dne. Generální prokurátoři jednotlivých států i nevládní organizace tehdy upozorňovali, že změny zpomalí doručování pošty a v době epidemie covidu-19 lidem znesnadní účast ve volbách.

Americká pošta v srpnu zrušila plánovaná úsporná opatření jako rušení poštovních schránek či třídicích strojů, která zavedl nový ředitel Louis DeJoy, jenž je považován za blízkého spojence amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ministři spravedlnosti jednotlivých států i nevládní organizace si stěžovali, že opatření povedou ke zpomalení doručování volebních hlasů a lidem v době pandemie covidu-19 znesnadní účast ve volbách.

Korespondenčně obvykle volí častěji demokraté než republikáni, kteří zase ve větším počtu chodí odvolit k urnám. Trump opakovaně prohlásil, že korespondenční hlasování je náchylné k rozsáhlým podvodům, přestože podle volebních expertů jsou takové případy velmi neobvyklé.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.