Volební model: Politolog rozebral, proč voliči čím dál méně věří ČSSD. Červený svetr Jana Hamáčka by straně už nepomohl

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 7. 2021

Pokud by se aktuálně konaly sněmovní volby, hnutí ANO by uspělo na prvním místě, ukázal volební mode agentury Median. Následovaly by koalice Piráti se STAN a Spolu. Do sněmovny by se nyní mohlo dostat i hnutí Přísaha bývalého elitního policisty Roberta Šlachty. Skončilo by na pátém místě před KSČM a ČSSD. A právě sociální demokraté bojují doslova o »přežití«. Politolog Lubomír Kopeček pro ŽivotvČesku.cz rozebral, co by straně mohlo a nemohlo pomoci. A také poukázal na to, proč strana v posledních letech ztratila voliče. "Otázka, co jim pomůže, je s velkým otazníkem," řekl odborník.

Podpora hnutí ANO se zvýšila, podle modelu agentury Median by volby do sněmovny nyní vyhrálo s 26 procenty hlasů. Koalici Pirátů a STAN, které by patřilo druhé místo, by podpořilo 21,5 procenta lidí. Následovala by koalice Spolu, kterou tvoří ODS, lidovci a TOP 09, s 20 procenty hlasů. Do dolní komory Parlamentu by se ještě dostalo SPD a hnutí Přísaha před KSČM a ČSSD se zhruba pěti procenty hlasů.

Politolog na otázku, zda by ČSSD mohl pomoci symbolický červený svetr ministra Jana Hamáčka (42), tuto variantu zamítl. "Ne, červený svetr nepomůže. Já si ten svetr pamatuji. ČSSD se pohybuje někde okolo 5 procent zhruba rok. Otázka, co jim pomůže, je s velkým otazníkem. Mohou se pokusit oživit nějaký hezký symbol naděje, což byl ten červený svetr, otázka je, kdo jim to uvěří. Další věcí je, zda v postcovidové atmosféře a sporech uvnitř ČSSD, je to něco, co nějakou naději vyvolává," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Lubomír Kopeček.

Podpora ANO se proti květnu zvýšila o tři procentní body, zatímco Piráti a STAN si pohoršili o 2,5 bodu, preference Spolu se téměř nezměnily. Meziměsíčně ztratila i SPD, které by nyní dalo hlas osm procent občanů, tedy o procentní bod méně než v květnu. Šlachtova Přísaha si od té doby polepšila o dva body na šest procent, předběhla tak ČSSD i KSČM, které od května ztratily. Komunisty by v červnu volilo 5,5 procenta lidí, o půl bodu méně než o měsíc dříve. Podpora sociální demokracie pak klesla o dva body na pět procent.

"Každý průzkum ukazuje něco jiného, ČSSD se pohybuje dlouhodobě někde okolo pěti procent. Jednoduše řečeno, poslední volební období je problematické v tom, k čemu se rozhodli. To znamená vládní koalice s ANO, tedy s největším konkurentem vytvořili vládní koalici, což dopadlo tak, jak dopadlo. Tedy pokračováním přebírání voličů," dodal pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.