Vrátí se bouřky i tropy, uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. Víkendové vedro ale možná bylo největším v celém roce

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2022

Úterý 21. června je tím dnem, kdy přesně v 11 hodin a 15 minut odstartovalo astronomické léto. Slunce vstoupilo do znamení Raka a zároveň bude nejdelší den a nejkratší noc z celého roku. "Dnešek je také »nejchladnějším« dnem týdne, odpolední teploty se budou pohybovat do 26 °C a očekáváme jen malou oblačnost," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a dodala, co lze čekat od léta.

Léto začalo, od středy ale předpověď opět hlásí místy silné bouřky doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy. Také teploty půjdou nahoru a druhá polovina pracovního týdne opět přinese i ty tropické.

"Super tropické teploty jako o víkendu ale už nejméně do konce června neočekáváme. A není vyloučeno, že víkendových 39 °C v Praze-Řeži bylo pro letošní rok maximem celého roku. Stejná situace byla například vloni nebo v roce 2019, kdy červen přinesl nejvyšší teploty z celého léta, následně jsme na ně už v červenci a srpnu nedosáhli," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová. 

Proměnlivost letního počasí přitom podle meteoroložky záleží hlavně na konkrétním uspořádání tlakových útvarů nad Evropou a Atlantským oceánem. "To může dát vzniknout takzvanému zonálnímu proudění, tedy střídání teplejších a slunečných s chladnějšími a deštivými obdobími, nebo naopak bude převládat anticyklonální situace, kdy se nad východní Evropou ustálí na delší období tlaková výše, která přinese malou oblačnost a vysoké teploty," vysvětlila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Letní měsíce jsou v Česku nejteplejšími měsíci v roce, zároveň ale také nejdeštivějšími. Srážky se vyskytují i ve dnech s letními nebo tropickými teplotami, které jsou často zakončeny bouřkami, nebo při přechodu front, kdy není výjimkou ochlazení o více než 10 °C za 24 hodin a intenzivní déšť. K českému létu patří tropické teploty i tropické noci, jejichž počet v posledních letech roste.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.