Vrbětická krize a obavy z Ruska. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček promluvil o tom, co rozpoutá válku

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 4. 2021

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček (42) sleduje s napětím krizi mezi Českem a Ruskem a často ji komentuje. Není vždy zřejmé, kdy hovoří za prezidenta Miloše Zemana (76) a kdy sděluje vlastní postřehy a myšlenky. Bouřlivé reakce vyvolalo Ovčáčkovo tvrzení, že hlas pro opozici je hlasem pro válku. "To vyjádření je moje," řekl hradní mluvčí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že netlumočí názor prezidenta.

Česká republika a Rusko prochází diplomatickou roztržkou, která dál eskaluje. Nově jmenovaný ministr zahraničí Jan Kulhánek ve čtvrtek po dohodě s premiérem Andrejem Babišem oznámil, že Česká republika bude dál snižovat počty ruských diplomatů v Česku.

Ke krizi se vyjádřil také hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Ten se domnívá, že kdo dá ve volbách hlas opozičním stranám, dá hlas pro válečné přípravy. "Hlas pro opozici je hlas pro válku. Pamatujte si to, až půjdete k volbám," napsal Jiří Ovčáček na sociální sítě. Někteří novináři a komentátoři byli přesvědčení, že Ovčáček tlumočí názor prezidenta Miloše Zemana. "To je silné prezidentovo vyjádření," uvedl na Twitteru novinář Erik Tabery, který se domníval, že Ovčáček zrovna tlumočí oficiální stanovisko Hradu.

Prezident Miloš Zeman oznámil, že k »vrbětické krizi« se vyjádří až v neděli v televizním pořadu Partie. Do té doby se musí na jeho vyjádření čekat. Premiér Andrej Babiš pouze několikrát uvedl, že všechny kroky při postupu proti Rusku s prezidentem konzultoval a vláda má podporu Hradu.

"Jde o mé vyjádření," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček, když redaktoři zjišťovali, zda mediální výrok o válce a hlasech pro opozici je výrokem prezidenta či jde o osobní myšlenky Jiřího Ovčáčka. Již dříve se vedly diskuze, zda Jiří Ovčáček na sociálních sítích hovoří za hlavu státu, či sám za sebe.

Mezinárodní krize mezi Českem a Ruskem se dál vyhrocuje. Ve čtvrtek v poledne vypršelo ultimátum ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (36). Mělo by dojít k vyhoštění ruských diplomatů. Na ruské ambasádě v Praze panuje napětí. Redaktoři ŽivotvČesku.cz na ambasádu volali, aby získali vyjádření k momentální situaci. "Zavolejte zítra," zněla odpověď a došlo k rychlému zavěšení telefonu. Za deset minut redaktoři zavolali znovu a znovu požádali o vyjádření.

"Na svém twitterovém účtu po dohodě s panem prezidentem prezentuji stanoviska pana prezidenta, hájím stanoviska pana prezidenta a hájím pana prezidenta. Pokud jde o samotný účet, zřizovatelem není Kancelář prezidenta republiky, ale konkrétně mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Je to zcela logický a transparentní postup, protože nejsem mluvčím Kanceláře prezidenta republiky," uvedl v minulosti hradní mluvčí pro Echo24.cz.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana (77) proslul veřejným škádlením hradních oponentů a také z...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu