Výběr soutěžících byl 50 na 50. Aleš Háma promluvil o zákulisí pořadu Taxík

Aleš Háma moderoval soutěž Taxík 6 let
Aleš Háma moderoval soutěž Taxík 6 let
Foto: Archiv Česká televize

Některé televizní pořady se staly fenoménem a lidé je mají v paměti dodnes. Jedním z nich je i originální Taxík, jehož moderátorem byl dlouhé roky herec a bavič Aleš Háma (47), který na něj vzpomíná velmi rád a má s ním spojeno nespočet historek a humorných situací. "Vezl jsem emeritního profesora z ČVUT, který věděl opravdu úplně všechno a pak vyhořel na banální otázce," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Pořad Taxík byl ve své době televizním formátem, který nabízel zábavu, humorné situace a testoval znalosti těch, kteří nasedli a cestovali žlutým autem, které řídila známá osobnost – dlouhé roky to byl skvělý bavič a herec Aleš Háma.

"Vzpomínám na to s obrovskou láskou, byla to důležitá část mého života a myslím si, že to byla i věc, kterou jsem se zapsal do povědomí diváků. Ten pořad už není, ale dodnes se mi stává, že někam přijedu a lidé se mě ptají, jestli jsem tam taxíkem. Svým způsobem to byl fenomén," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz Aleš Háma s tím, že pro něj moderace Taxíku byla nečekaným pracovním úspěchem.

"Na pořad jsem dělal kamerové zkoušky s dalšími deseti lidmi. Mezitím jsem měl premiéru muzikálu Rebelové, proto jsem na to úplně zapomněl. Pak mi volali z produkce, že to klaplo a Taxík budu moderovat já. Dal se dohromady opravdu výjimečný štáb, naprosto skvělá parta. Šest let jsme křižovali republiku, pak k nám přibyli Tomáš Matonoha a Monika Absolonová. Byly to krásné roky profesního života. Zažili jsme u toho hromadu legrace," připustil pro ŽivotvČesku.cz oblíbený moderátor, který prokázal nadání a uměleckou všestrannost v televizní show plné kostýmů, kde soutěžil a posléze zasedl jako jeden z porotců.

Minimálně polovina soutěžících v Taxíku byla zcela náhodná a někteří netušili, co je vlastně čeká. "Zejména v Praze jsme nabírali na konečných stanicích metra, hodně často u Hlavního nádraží. Já jsem stál venku a vždycky jsme ty, kteří se chystali jít na další spoj, nabrali a odvezli je tam, kam potřebovali. Druhá polovina lidí se pak mohla registrovat na webových stránkách České televize a my jsme pro ně přijeli," popsal pro ŽivotvČesku.cz Aleš Háma to, jak probíhalo náhodné hledání cestujících - soutěžících.

Paradoxní podle něj byl fakt, že ti, kteří se do pořadu sami hlásili, byli často o dost horší než ti, kteří se stali účastníky soutěže zcela náhodně.

"Dodnes si pamatuju, jak jsem z Hradčanského náměstí vezl emeritního profesora tuším z ČVUT, který věděl opravdu úplně všechno. Pak přišla otázka, kolik má Rákosníček vlasů, a on úplně vyhořel. Byli tam i lidé, kteří se podle mě chtěli jen zviditelnit tím, že budou v televizi. Vezl jsem i odborníky, kteří se rozhodli, že do toho půjdou," řekl sympatický moderátor Taxíku pro ŽivotvČesku.cz.

Pořad Taxík byl rozhodně unikátní především v tom, že se v něm neustále něco dělo a situace vznikaly velmi spontánně.

Byl to jediný taxík v Česku, kde mohl člověk ušetřit peníze za cestu a naopak ještě vyhrát slušnou částku. Pořad Taxík moderovala jednu dobu také sympatická zpěvačka Monika Absolonová (44), která zkušeně odřídila každou cestu a dala nastupujícím »zákazníkům« možnost zasoutěžit si a vyhrát. "Byli tam lidé, kteří byli evidentně velmi vzdělaní, a najednou se pro ně absolutně triviální otázka stala nepřekonatelnou," řekla hvězda mnoha muzikálových představení pro ŽivotvČesku.cz.

"Soutěžící byli opravdu velmi často z ulice, odehrávaly se tam nečekané situace, nastupovali náhodní lidé – člověk netušil, s kým se setká, jací ti lidé budou. Když jde někdo do běžné vědomostní soutěže, tak ho čeká vstupní kvíz. Je tam tedy nějaká predikce, že už tam bude člověk, který něco ví a má alespoň nějaký základní přehled. V Taxíku vznikaly humorné situace, těch příkladů je milion. Bylo to hezké," dodal Aleš Háma pro ŽivotvČesku.cz.

Krize v zemi kvůli epidemii koronaviru, neschválení prodloužení nouzového stavu a apely od...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.