Vyhlášení nouzového stavu: Ministr Jan Hamáček promluvil, jak je situace vážná

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2020

Premiér Andrej Babiš v pátek nevyloučil variantu, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu vyhlášen nouzový stav. K tomu by došlo, pokud by ministerstvo zdravotnictví potřebovalo vyhlásit některé opatření, které nemá v kompetenci podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Ministr Jan Hamáček popsal pro ŽivotvČesku.cz, zda je situace v Česku tak závažná, že by k tomu mělo dojít.

V pondělí dojde k o obnovení Ústředního krizového štábu, který spadá pod Hamáčka. Doposud ho premiér odmítal. Kvůli zhoršené epidemické situaci nakonec přehodnotil své rozhodnutí.

Babiš dále připustil, že by mohl být vyhlášen nouzový stav. Návrh by musel přijít od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který návrh na vyhlášení nouzového stavu rovněž nevyloučil. Nutná opatření vyhodnotí podle vývoje epidemie, nárůsty pozitivních testů podle něj totiž zatím předčí ministerské modely.

"Nouzový stav by přicházel v úvahu v situaci, kdy by epidemie nebyla zvladatelná standardními prostředky a bylo by třeba sáhnout k omezení, která neumožňuje učinit zákon o ochraně veřejného zdraví. Například uzavírání obchodních center. Zatím nic takového není na pořadu dne," řekl pro ŽivotvČesku.cz Hamáček ohledně současné potřeby zavedení nouzového stavu.

Nouzový stav už letos v Česku byl zaveden. Platil kvůli epidemii od 12. března do 17. května.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.