Výhled počasí až do konce května. Ledoví muži zřejmě nedorazí, blíží se teplotní změna

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2024

První květnový týden byl v celém Česku teplotně nadprůměrný. "Aktuální týden by měl být kvůli ochlazení blízko dlouhodobému teplotnímu průměru a srážkově nadnormální. Na začátku týdne na řadě míst dokonce napršelo i přes polovinu běžného množství srážek za celý měsíc," uvedl pro ŽivotvČesku.cz meteorolog Jáchym Rogner ze serveru specializujícího se na kompletní monitoring počasí Meteocentrum.

Už o nadcházejícím víkendu se na naše území začne dostávat teplejší vzduch od jihozápadu a teploty tak na začátku příštího týdne vystoupí i nad 20 °C s minimem srážek. "Stále ale panuje lehká nejistota kvůli rozsáhlé oblasti chladného vzduchu nad východní Evropou," pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil meteorolog Jáchym Rogner.

Podle nejnovějších předpovědí to vypadá, že v průběhu letošního jara by se již ve střední Evropě neměl vyskytnout významnější propad studeného vzduchu od severu.

Takzvaní »ledoví muži« tak letos s největší pravděpodobností nedorazí a i nadcházející druhá půlka měsíce by měla být teplotně nadprůměrná, a to s teplotami i kolem letních hodnot (25 °C) a podprůměrným množstvím srážek.

"I přes poslední vydatnější srážky, které Česko v uplynulých dnech zasáhly, tak hrozí opětovný rozvoj sucha. Podle dlouhodobých klimatologických předpovědí nás zřejmě čeká květen bez výrazných teplotních výkyvů a výraznějších srážek," dodal uznávaný specialista pro ŽivotvČesku.cz z portálu Meteocentrum, kde poukázal na výhled, jak to bude letos ohledně extrémních letních veder.

Podle dlouhodobých normálů se v druhé polovině května již maximální teploty pohybují kolem 20 °C, denní minima bývají kolem 10 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.