Výhled počasí na listopad: Sníh už se nevyhne ani nížinám. Mnoho slunečních paprsků si neužijeme, predikuje meteoroložka

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2021

Zatímco říjnové počasí bylo proměnlivé a teploty nejednou atakovaly i letní hranici, listopad už bude vyloženě podzimní až zimní. Sníh už se nebude objevovat pouze na vrcholcích hor, smíšený s deštěm lze očekávat i v nížinách. "Během listopadu si mnoho slunečních paprsků neužijeme. Postupně začneme skloňovat sněhové vločky," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V posledních říjnových dnech teploty šplhaly i k 16 stupňům Celsia a sem tam nás ještě ohřály i sluneční paprsky. Tak příznivé počasí už od listopadu nelze očekávat, ba naopak, ve druhé polovině měsíce se teploty jen málokdy dostanou nad 10 stupňů Celsia. "Opatrní musí být zejména řidiči – po ránu se budou místy tvořit mlhy nebo nízká oblačnost, ve druhé polovině měsíce zejména po ránu se může objevit od vyšších poloh i sněhová pokrývka a při poklesu teplot pod bod mrazu náledí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Už první listopadová dekáda přinese sníh. "V období od 1. do 10. listopadu bude zpočátku převážně velká oblačnost, oblačno až zataženo, místy čekáme déšť nebo přeháňky, na horách smíšené nebo sněhové. Postupně bude oblačno, přechodně i polojasno a přeháňky jen místy, na horách, přechodně od vyšších poloh, sněhové nebo smíšené. Po ránu čekáme místy mlhy nebo nízkou oblačnost. Ranní teploty se budou pohybovat v rozmezí 8 až 2 °C, při zmenšené oblačnosti klesnou až k -2 °C. Denní teploty budou 6 až 12 °C, zpočátku období až 14 °C," upřesnila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz předpověď na první dny nového měsíce.

V období od 11. do 20. listopadu se už sníh dostane i do středních poloh. "Převážně bude velká oblačnost, občas déšť nebo přeháňky, od vyšších poloh i sněžení, přechodně od středních poloh déšť se sněhem. Jen přechodně bude polojasno. Po ránu čekáme místy mlhy nebo nízkou oblačnost, ranní teploty 4 až -3 °C. Denní teploty budou 3 až 9 °C, při malé oblačnosti vystoupají až na 11 °C," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz výhled na druhou listopadovou dekádu.

Během posledních listopadových dnů už budou ranní teploty klesat víc pod bod mrazu, a ani přes den se neohřejeme. "Bude převážně oblačno, místy s přeháňkami, zpočátku sněhové nebo smíšené od středních poloh, postupně přechodně občasné sněžení nebo déšť se sněhem i v nížinách. Jen přechodně bude polojasno. Nejnižší ranní teploty čekáme v rozmezí 0 až -6 °C. Denní teploty pak 1 až 6 °C," zakončila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz listopadový výhled počasí.

"Listopad je měsíc s nejkratší délkou slunečního svitu u nás, průměrná délka slunečního svitu je jen 49 hodin. Průměrná měsíční teplota se pohybuje na 2,9 °C, letošní listopad by podle výhledu měl být teplotně nadprůměrný, a v průměru spadne 49 mm, srážkově by měl být průměrný. Vůbec nejchladnější byl listopad v roce 1920 s průměrnou teplotou -1,4 °C, naopak nezvykle teplo bylo v roce 1926 s průměrnou teplotou 6,9 °C," dodala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.