Vyhlídky na tropické léto se rozpadají. Meteoroložka popsala, za jaké teploty budeme rádi

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2021

Letošní rok je prozatím teplotně podprůměrný, zatímco vloni bylo možné touto dobou jít ven jen v tričku a kraťasech, letos stále ještě potřebujeme i zimní bundy, obzvláště v nočních a ranních hodinách. Lidé měli za to, že počasí u nás ovlivňuje anomálie zvaná La Niña, podle meteoroložky ale souvislost ve skutečnosti neexistuje. Zdá se ale, že nehledě na vliv jevu La Niña nás nečeká tak teplé léto jako v letech minulých. "V roce 2019 modely už od března udávaly, že léto bude teplotně výrazně nadprůměrné. Obávám se, že to letos nebude," řekla pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí Dagmar Honsová.

Přestože je konec dubna a meteorologické i astronomické jaro už dávno začalo, teploty tomu příliš neodpovídají. Lidé měli za to, že na vině je jev La Niña, který ovlivňuje počasí na velké části zeměkoule a přináší nižší teploty a vyšší srážky. Vliv této anomálie na počasí u nás byl ale vyvrácen.

"Lidé si myslí, že kvůli ní máme pomalý nástup jara a chladno, ale protože se to týká Pacifiku, který je daleko, tak u nás počasí neovlivňuje a ukázalo se, že souvislost neexistuje. V Česku je to opravdu o tom, že máme smůlu na severní proudění," vyvrátila mýtus pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V nejbližších dnech přijde oteplení, nicméně jasná obloha a sluneční paprsky ho doprovázet nebudou. "Přesouvá se sem od jihozápadu tlaková níže, sice přijde více oblačnosti a budeme potřebovat deštníky, ale teploty budou velmi příjemné, pocitově 18 až 19 stupňů Celsia. Ve čtvrtek se třeba dočkáme i vytoužené dvacítky," řekla pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí.

Vzhledem k nízkým teplotám, které nás letos doprovázejí, se nabízí otázka, jaké bude léto. "Zatím toho numerické modely moc nevidí, ale v roce 2019 už od března udávaly, že léto bude teplotně výrazně nadprůměrné. Obávám se, že to letos nebude a budeme rádi za každou třicítku," doplnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.