Vypadá to, že je konec. Omikron píše poslední kapitolu pandemie. Příroda nám snad dá už pokoj, míní evoluční biolog Jaroslav Flegr
V tomto týdnu denní nárůsty počtu nově nakažených opakovaně překonávaly rekordy. Ve středu byl zaznamenán největší denní počet nově potvrzených nákaz za celou epidemii, a to 54.685. V poslední době se zvyšuje i množství případů opakované nákazy u již dříve pozitivně testovaných lidí, které ministerstvo nezahrnuje do denního přírůstku nově nakažených. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (63) je varianta omikron už jen jakýsi dozvuk epidemie nového typu koronaviru, která se ale může ještě na podzim v plné síle vrátit.
Profesor evoluční biologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy byl možná vůbec první, kdo veřejně uvedl, že varianta omikron by mohl být dar z nebes a díky ní by mohlo dojít k ukončení pandemie. Tehdy Jaroslav Flegr uvedl, že projde populací, aniž by za sebou nechávala tisíce mrtvých a vytvoří imunitu, která bude chránit před případnými dalšími variantami viru.
A skutečně, omikron podle dosavadních studií způsobuje méně závažný průběh covidu-19 než původně dominantní varianta delta. Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích zhruba od začátku loňského prosince, kdy jich bylo kolem 7000 a z toho přes 1000 ve vážném stavu, ještě do konce minulého týdne klesaly. Od pondělka podle údajů ministerstva hospitalizovaných ve srovnání s předchozím týdnem zase přibývá. U pacientů v těžkém stavu se ale pokles nezastavil. Oproti předchozímu čtvrtku jejich počet klesl o pětinu na méně než dvě stovky. Ještě na začátku předchozího týdne jich bylo skoro 300.
Podle Jaroslava Flegra se pomalu blížíme ke konci epidemie, ale nadále je potřeba být obezřetní. "Myslím si, že jsme zatím pokazili, co se dalo. Ale myslím si, že k nám teď příroda bude milosrdná, přestane nás konečně trestat za naši hloupost a naše chyby. Opravdu věřím, že pro naprostou většinu občanů EU už s nástupem jara celá tato drahá a bolestivá lapálie skončí a my se konečně vrátíme k normálnímu životu," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog, který věří, že řada lidí se poučila a nadále bude uplatňovat jako ochranu před nemocemi ochranu úst a nosu.
"Doufám, že si budeme pamatovat, jak vypadají roušky a respirátory a k čemu slouží. A že ti, kdo se nebudou cítit po zdravotní stránce v pořádku a nebudou chtít infikovat lidi ve svém okolí, či se budou chtít sami ochránit v chřipkové sezóně před nákazou, je budou nadále nosit do MHD nebo do čekáren lékařských zařízení. Prostě, že najedeme na systém, který je již desítky let zcela samozřejmý třeba v Japonsku. Kdyby se z epidemie poučily i instituce a zavedly například bezdotykové pouštění vody a otevírání dveří na toaletách či v MHD, byl by to velmi příjemný bonus," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz vědec.
Podobně jako počty vážně nemocných s covidem-19 klesá i množství zemřelých. Za uplynulých sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 122 lidí, což bylo o třetinu méně než v předchozím týdnu. Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,92 milionu případů nákazy a zemřelo 37.145 lidí s covidem-19.
Od konce prosince 2020 se v Česku proti covidu-19 očkuje. Podáno bylo za celou dobu očkování přes 16,9 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo asi 6,8 milionu lidí. Denní počet podaných vakcín už více než dva týdny postupně klesá. Ve čtvrtek dostalo vakcínu 38.259 lidí, což bylo o 30 procent méně než před týdnem. Většinu očkovaných za den tvoří v současnosti již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku vakcíny. Dohromady dostalo posilující dávku asi 3,7 milionu lidí, tedy více než polovina plně očkovaných.
"Kdo se nenaočkoval, toho »naočkuje« v příštích týdnech omikron. Tato »přirozená vakcína« má sice o mnoho řádů více vážných nežádoucích účinků, než vakcíny skutečné, a dosud neimunní rizikové osoby zabíjí zhruba stejně snadno, jako původní wuchanská varianta viru. Z hlediska ukončení epidemie však bude fungovat úplně stejně jako RNA vakcíny. Myslím, že omikron právě teď píše poslední kapitolu této pandemie. V únoru ještě uvidíme leccos nepěkného, ale může nás utěšovat to, že už je to vlastně jen taková hodně hlasitá labutí píseň čínského viru," dodal pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.