Vývoj epidemie je lepší, než si zasloužíme, míní Jaroslav Flegr. Uvedl, k čemu povede předčasné rozvolňování

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2021

Další fáze plánovaného rozvolňování vlády nastala s pondělím 10. května, kdy se otevřely některé z dalších služeb a obchodů. Podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (51) dojde následující týden k zahájení provozu zahrádek restaurací. Profesor Jaroslav Flegr (63) z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy považuje aktuální příznivý vývoj epidemie za výsledek téměř letního počasí a je názoru, že nynější rozvolnění zastaví pokles počtů nakažených a s velkou pravděpodobností povede k jejich opětovnému vzestupu. "Je zřejmé, že k rozvolňování přikročit musíme, ale pokud bychom počkali ještě týden nebo čtrnáct dní, tak počty nakažených, a také počty těch, kteří budou následně den co den umírat, by byly zhruba poloviční. Jestliže se pokles zastaví na 1000 nakažených denně, bude v létě umírat den co den asi 20 lidí. Kdybychom vydrželi ještě 10 dnů, umíralo by přes léto kvůli covidu »jen« deset lidí denně," zhodnotil situaci pro ŽivotvČesku.cz.

Data ministerstva zdravotnictví potvrzují, že dochází k poklesu nakažených a epidemie slábne. V nemocnici leží aktuálně 1819 hospitalizovaných s onemocněním covid-19 a v Česku se doposud nechalo naočkovat 3 679 195 lidí, z toho 24 819 během neděle 9. května. Počet vyléčených osob se rovná 1 580 939 a naopak smutné číslo 29 711 ukazuje ty, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem.

"Zatím je vývoj epidemie lepší, než si zasloužíme. Největší podíl na tom má podle mého názoru teplé a slunečné počasí. A samozřejmě i lockdown ve kterém nyní žijeme – jedno bez druhého by nejspíš nefungovalo. Rozvolnění představuje velké riziko, ale násilím pomyslnou poklici na hrnci už déle neudržíme. Je zřejmé, že k rozvolňování přikročit musíme. Delší omezení už veřejnost snášet odmítá a fakt, že budou v důsledku předčasného rozvolnění staří a nemocní dál umírat, je zřejmě cena, kterou je za to většina z nás, tedy zejména ti mladí a zdraví, ochotna zaplatit," řekl profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a uznávaný evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Rozvolnění je podle něj krokem, který rozhodně nebude zadarmo. "Znamená to další tisíce mrtvých a další stovky tisíc lidí s podlomeným zdravím. Je zločin, že jsme upřednostnili zájmy dovozců antigenních testů před vybudováním kapacit pro masivní, šetrné a levné PCR testování, které už mohlo dávno epidemii zastavit. A je tragédie, že nestíháme očkovat tempem, jaké by bylo potřeba. Je ovšem pravda, že právě tempo očkování je jedna z mála věcí, za kterou nemůže naše vláda. Mohou za ni výrobci vakcín, kteří nedodávají dostatečné množství očkovacích látek. A také unijní vyjednávači, kteří v dobré víře nasmlouvali natolik nízké ceny, že se mnohým výrobcům vyplatí dodávat vakcíny za lepší ceny jinam," doplnil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.