Výzva šéfa ČLK Milana Kubky neuspěla. Čeští lékaři dále pracují v cizině a nejeví vůbec zájem

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2020

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek (52) nedávno zveřejnil žádost o pomoc směřovanou k našim lékařům působícím v zahraničí. Setkal se však s nepříliš dobrou odezvou zdravotníků. Německé nemocnice v Bavorsku a Sasku v blízkosti hranic s Českou republikou zatím nezaznamenaly zájem českých zdravotníků o návrat do vlasti v souvislosti s bojem s epidemií. Uvedly to německé kliniky.

Nárůsty nakažených nadále komplikují české zdravotnictví, a to zejména kvůli vyčerpaným zdravotníkům, je potřeba každá pomocná ruka. I z toho důvodu prezident ČLK Milan Kubek zveřejnil výzvu adresovanou našim lékařům v zahraničí, kteří by podle něj mohli velmi výrazně pomoct a být cennou posilou v době, kdy se nemocnice začínají nebezpečně plnit.

Šéf Milan Kubek o několik dní později uvedl, že na výzvu reagovalo 16 lékařů a že by za úspěch považoval návrat několika desítek dobrovolníků.

"Samozřejmě jsme slyšeli o výzvě, aby se čeští lékaři a pečovatelé vrátili do vlasti pomoci,“ uvedla Stephanie Blümlová, mluvčí nemocnice v bavorském Zwieselu. "Nadále ale počítáme s tím, že o kolegy nepřijdeme. Všichni totiž mají platnou pracovní smlouvu, a tím i závazek vůči svému zaměstnavateli,“ citoval mluvčí portál iDnes s tím, že zdravotnický personál je vedle pracovní smlouvy vázán ještě odpovědností za pacienty.

Pomozte nám zvládnout epidemii covid-19 Vážení spoluobčané, dnes vstoupil, letos již podruhé, v naší zemi v platnost...

Zveřejnil(a) Česká lékařská komora dne Pondělí 5. října 2020

Na smluvní podmínky poukázal i obchodní ředitel nemocnice v Saské Kamenici (Chemnitz) Dirk Balster. „Případná přání tuto smlouvu dočasně přerušit bychom řešili případ od případu a s ohledem na to, jaký dopad by to na provoz mělo,“ upřesnil pro web.

"Žádný odchod českých kolegů z naší kliniky dosud nenastal,“ uvedla mluvčí nemocnice v bavorském Freyungu Anna Sophia Boxleitnerová pro iDnes. Odchod českých zdravotníků netrápí ani městskou nemocnici v Drážďanech. Přitom tam Češi pracují bez jakýchkoli omezení pracovní smlouvy.

Blümlová dále k výzvě šéfa ČLK uvedla, že pro kliniku ve Zwieselu pracuje v různých oborech 36 českých občanů a 20 z nich bydlí v Německu. Žádný z těch, kteří do práce dojíždí přes hranice z Česka, si podle ní na složitost překračování hranic nestěžoval. „Ta situace pro ně pochopitelně znamená větší zátěž, jsou také povinni každý týden podstoupit test na covid-19 a negativní výsledek předložit,“ dodala Blümlová s tím, že na složitější podmínky bere ohled.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.