Vzácná stokoruna se dá prodat až za 30 tisíc korun. Jde o náhradní sérii Z01, říká numismatik

Stokoruna - Ilustrační snímek
Stokoruna – Ilustrační snímek
Foto: Se svolením AUREA Numismatika
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

Někdo by mohl říct, že jde o obyčejnou stokorunu. Jenže kdo takovou má, bude mít sakra velké štěstí. Má totiž poměrně velkou hodnotu a její cena se šplhá ve skvělém stavu i k částce 30 tisíc korun. "Její platnost už skončila, ale někdo ji může mít založenou doma, stává se to," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika s tím, že s každým rokem se ceny za podobně vzácné bankovky navyšují.

S příchodem února 2007 skončila platnost některých českých bankovek. Jde o padesátikoruny, stokoruny, dvoustovky a pětistovky vzoru 1993. Poznají se podle toho, že na líci mají letopočet 1993 a na rubu jim vpravo dole schází malý obrázek. Bankovky vzoru 1993 už Češi v obchodech neudají, bezcenné ale nejsou. Některé z nich jsou totiž vzácné. A to zejména kvůli tomu, že jich bylo jako šafránu. Řadí se k nim stokoruna se speciální sérií.

"Jde o bankovku v hodnotě 100 korun. Jejím nosným tématem je Karel IV. Je klasická zelená a jde o náhradní sérii s označením »Z01«. Je jich hrozně málo. Spustily se do oběhu jako náhradní série. Jde ale už o neplatnou bankovku, které skončila platnost 31. ledna 2007. Tiskla se v Anglii," popsal pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA s tím, že za takovou bankovku ve skvělém stavu skutečně lze dostat i 30 tisíc korun. "Musí být ale opravdu perfektní," zdůraznil Veselý.

Nikdo přesně neví, kolik těchto bankovek je ještě mezi lidmi, moc jich ale nebude. Jisté je, že člověk ale nikdy neví, zda na něj lidově řečeno sedne štěstí a takovou bankovku najde zastrčenou někde v šuplíku.

Inflace je velkým strašákem pro řadu českých domácností. Zejména pak růst spotřebitelských...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.