Vzácné bankovky v hodnotě 2000 korun jsou stále v oběhu. Cena za ně se značně změnila, říká numismatik

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2021

Stále je poměrně velké množství vzácných bankovek v hodnotě 2000 korun v oběhu. Některou z nich může mít někdo jen tak zastrčenou v peněžence a ve finále získá mnohonásobek její skutečné hodnoty. Jenže s novým rokem se jejich cena změnila, uvedl pro ŽivotvČesku.cz numismatik Roman Veselý. "Často za námi chodí lidé s představou astronomické částky za tuto bankovku. Realita v novém roce je taková, že už ji vykupujeme za méně," upřesnil.

Vydělat na tom, že u sebe nevědomky nosíte vzácnou bankovku, která má mnohem vyšší cenu, než udává její číslo, by si přál nepochybně každý.

"Jedná se o dvoutisícikorunu platné série E, které bylo vytištěno jenom omezený počet archů. Těch bankovek bylo pouze 12.500 kusů a všechny mají označení E a dvojčíslí. Dále mají tři nuly, pak mají jedno, dvě nebo tři čísla. Skutečně jich je v současnosti méně než 12.500 kusů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika.

Paradoxně ještě na začátku prosince minulého roku jich bylo v oběhu přibližně 12.500. "Teď jich je méně. Narážíme na ně občas, ale hodnota se snížila. V současnosti tuto bankovku v zachovalém stavu vykupujeme okolo pěti až šesti tisíc korun, předtím cena byla vyšší a dosahovala za bankovku v perfektním stavu okolo 10.000 korun," zdůraznil Roman Veselý pro ŽivotvČesku.cz. Pořád se ale dá na bankovce slušně vydělat.

Záludné je to, že vypadá totožně jako standardní dvoutisícová bankovka, která má označení série E 01 až E 23 a poslední trojčíslí nedosahuje vyššího čísla než 500.

Pokud najdeme takto označenou dvoutisícikorunu, jde opravdu o cenný úlovek. "Je vzácná tím, že takových dvoutisícikorun je zkrátka málo. Ty ostatní jsou pro porovnání tištěny v nákladech milionů. Banka samozřejmě mlčí o tom, kde se vzaly. Snažila se zjistit proč a nač, jestli to nebudou zkoušky počítaček, které do určité série vyřazují. Nikdo vlastně neví a Česká národní banka ohledně tohoto tématu mlčí," dodal Roman Veselý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu