Vzácné bankovky v hodnotě 2000 korun jsou stále v oběhu. Dá se na nich vydělat až 10 tisíc, říká numismatik

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2020

Kdo by nesnil o tom, že z obyčejné bankovky, kterou může mít kdokoli jen tak zastrčenou v peněžence, získá ve finále mnohonásobek její skutečné hodnoty. Takový sen se může stát realitou v případě, že najdete dvoutisícovku se speciálním označením, které navyšuje částku, kterou za ni můžete dostat. Za hledání to rozhodně stojí.

Vydělat na tom, že u sebe nevědomky nosíte vzácnou bankovku, která má mnohem vyšší cenu, než udává její číslo, by si přál nepochybně každý. O jakou bankovku se vlastně jedná a kolik kusů je v oběhu mezi lidmi? "Jedná se o dvoutisícikorunu platné série E, které bylo vytištěno jenom omezený počet archů. Těch bankovek je pouze 12 500 kusů a všechny mají označení E a dvojčíslí. Dále mají tři nuly, pak mají jedno, dvě nebo tři čísla. Skutečně jich je jenom 12 500 kusů," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika. Záludné je to, že vypadá totožně jako standardní dvoutisícová bankovka, jen má označení série E 01 až E 23 a poslední trojčíslí nedosahuje vyššího čísla než 500.

Pokud najdeme takto označenou dvoutisícikorunu, jde opravdu o cenný úlovek. "Je vzácná tím, že takových dvoutisícikorun je zkrátka málo. Ty ostatní jsou pro porovnání tištěny v nákladech milionů. Banka samozřejmě mlčí o tom, kde se vzaly. Snažila se zjistit proč a nač, jestli to nebudou zkoušky počítaček, které do určité série vyřazují. Nikdo vlastně neví a Česká národní banka ohledně tohoto tématu mlčí," uvedl Roman Veselý pro ŽivotvČesku.cz.

"Dnes se ta cena pohybuje podle zachovalosti do deseti tisíc korun. Nějaké už se objevily, samozřejmě všichni, kdo o tom ví, tak to kontrolují. Ze začátku se to evidovalo, určitě stovky už jich budou odchyceny, ale ještě jich hodně zbývá. Lidé mají reálnou šanci takovou dvoutisícovku najít," řekl Roman Veselý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.