Z léta do podzimu. Teploty klesnou až na 14 °C, říká Dagmar Honsová. Upřesnila, v jaké části republiky se nejvíce ochladí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2021

Česko má za sebou víkend, kdy rtuť teploměru šplhala nad tropickou třicítku a počasí představovalo ideální podmínky pro koupání a letní aktivity. Výrazné ochlazení přijde hned začátkem nového týdne, kdy půjdou teploty postupně dolů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) navíc vydal výstrahu týkající se bouřek. "V úterý už pocítíme výrazné ochlazení, teploty by se měly pohybovat mezi 17 až 21 °C, v západní části republiky někde 14, 15 °C. Během dne bude foukat čerstvý vítr, takže naše pocitová teplota bude ještě výrazně snižována. Bude oblačno, ojediněle s přeháňkami," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Lidé si mohli během volných dnů užít tropického počasí, ale podle dosavadních modelů se jednalo pravděpodobně o poslední víkend prázdnin, kdy teploty vystoupaly nad 30 °C. Od pondělí se ochladí a vyhlídky na další dny nejsou o moc lepší.

"Dneska bychom měli naměřit na Moravě a ve Slezsku ještě 30 °C – tam vystoupají teploty vysoko před přechodem studené fronty. Zítra už pocítíme výrazné ochlazení, teploty by se měly pohybovat mezi 17 až 21 °C, v západní části pak kolem 14 až 15 °C. Během dne bude foukat čerstvý vítr, takže pocitová teplota se ještě výrazně sníží. Bude oblačno, ojediněle s přeháňkami. Rozdíl pocítíme markantní," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že z tropického víkendu a léta můžeme čekat přechod rovnou do podzimu.

"Od severozápadu k nám bude pronikat studený vzduch, ještě středa bude hodně studená – v maximech to vypadá na 18 až 22 °C, v ranních minimech mohou teploty zejména v západní části republiky klesat i pod 10 °C. Ve čtvrtek očekáváme 19 až 23 °C a v pátek 20 až 24 °C. Půjdeme teplotně trošku nahoru, ale změna bude značná," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.