Za dobu, kterou Tereza H. strávila v Pákistánu, by skoro vystudovala vysokou školu. Trauma pro ni může být celoživotní, říká terapeutka

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 4. 2022

Případ mladé české modelky Terezy H. (25), která se během své pracovní cesty do Pákistánu zapletla do pašování drog a skončila na čtyři roky ve vězení, se blíží ke svému konci. Mladá žena podle dostupných informací dostala patřičná povolení a v doprovodu svého otce měla ze země odcestovat. Zároveň ji však řada těžkostí teprve čeká, protože návrat do běžného života pro ni rozhodně nebude jednoduchý. "Jedná se vlastně o proces adaptace na nové prostředí," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz terapeutka Theodora Toulcová.

Jakákoli výrazná změna v životě je pro lidskou duši zatěžkávací zkouškou. Pokud se navíc jedná o naprosté vytržení z kulturního prostředí a ztrátu osobní svobody, jakou zažívají lidé ve výkonu trestu, je pochopitelné, že před takovým člověkem stojí opravdu náročné období. V případě Terezy H., která se po čtyřech letech v pákistánském vězení konečně dostane domů, tomu není jinak.

"To, jakým způsobem se s tím člověk vyrovná, samozřejmě závisí na mnoha faktorech. Na tom, jak je člověk starý, jak je odolný a podobně. V každém případě se však jedná o složitý proces adaptace, dotyčná slečna si napřed musela zvyknout na prostředí uzavřené instituce a nyní bude opět přivykat úplně jinému prostředí," popsala pro ŽivotvČesku.cz terapeutka Theodora Toulcová, která se ve své praxi případy vývoje osobnosti zabývá.

"Nějakou dobu ji budou lidé poznávat, což určitě také není příjemné. To se dá řešit, pokud jí to bude vadit, může se nějak jinak upravit, ale lidé, kteří ji už znají, to o ní budou vědět a budou s ní o tom, co zažila, nejspíš chtít mluvit. Pro ni je to nějaké trauma a záleží na její osobnosti, jak moc je to trauma velké. Může to pro ni představovat i celoživotní problém a určitě by byla vhodná odborná pomoc," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz terapeutka, jaké těžkosti mohou na Terezu H. po návratu čekat.

"Lidé, kteří stráví ve vězení třeba třicet let, se často už nedokáží životu venku přizpůsobit. Slečna sice strávila v Pákistánu »jen« čtyři roky, ale na druhou stranu vzhledem k věku je to v podstatě pětina jejího života. Za tu dobu by skoro vystudovala magisterský obor na vysoké škole, takže si asi umíte představit, jak dlouhá doba to pro mladého člověka je," varovala Theodora Toulcová před nebezpečím dlouhých pobytů ve vězení.

Češka se do nepříjemné situace dostala v roce 2018, kdy do Pákistánu pracovně přicestovala jako modelka. Místo práce však byla zadržena na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu v kufru. O rok později byla nepravomocně odsouzena na osm let a osm měsíců vězení. V listopadu loňského roku soud přijal argumenty jejího advokáta a byla zproštěna obvinění.

V pondělí 10. dubna soud sice vydal písemný příkaz, který měl mladé ženě umožnit odcestovat do České republiky, to se ale nelíbilo celní správě, která rozhodnutí u Nejvyššího soudu napadla. Letenku zakoupenou na 23. dubna nakonec uplatnila, když ve středu tentýž soud rozhodl, že může Pákistán opustit.

Přehled celého případu Češky Terezy H.

  • Tereza H. byla zadržena v lednu 2018 na letišti v Láhauru, odkud se snažila odcestovat do Dubaje údajně kvůli modelingovým zakázkám.
  • V jejím zavazadle celní správa během kontroly našla skoro devět kilogramů tvrdých drog – heroinu, který patří mezi nejsnáze návykové omamné látky.
  • V březnu 2019 byla odsouzena k osmi letům a osmi měsícům v nechvalně známé věznici Kot Lakhpat.
  • Několikrát se snažila odvolat, ale její žádost komplikovala především pandemická situace v zemi a velký počet žádostí o omilostnění.
  • Po marných pokusech rozhodl 1. listopadu 2021 odvolací soud o jejím osvobození a 20. listopadu byla propuštěna z vězení.
  • Z obav o mstu drogového kartelu kvůli své výpovědi se skrývala na utajovaném místě, než se měly vyřídit její doklady a odlet z Pákistánu do ČR.
  • Po rozhodnutí odvolacího soudu podala pákistánská celní správa odvolání k Nejvyššímu soudu.
  • 23. dubna Tereza H. opustila Pákistán, když Nejvyšší soud rozhodl, že občanka ČR může vycestovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.