Za nejstarší tatérkou na světě lidé cestují i celé dny. 105letá Maria vás potetuje neobvyklým způsobem

Maria Whang Od Oggayová (na snímku vlevo)
Maria Whang Od Oggayová (na snímku vlevo)
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2022

Tetování je v posledních letech čím dál více oblíbenou ozdobou těla. Dávno jsou pryč časy, kdy byla přisuzována jen lidem s vězeňskou minulostí, případně námořníkům. Pro lidi mají umělecká díla vrytá pod kůží často osobní význam. Pro ta velmi originální si často musí zajet dál od domova. Kdo z něj chce mít i vzpomínku na celý život, ten navštíví nejstarší tatérku na světě. Ta v dokumentárním seriálu The Great Big Story promluvila o tradici.

Jmenuje se Maria Whang Od Oggayová, je jí 105 let a žije na Filipínách. Ještě před pár lety o ní vědělo jen málo lidí, s příchodem internetu se ale její jméno stalo populární a tetování nyní vytváří denně. Bydlí ve vesnici, kam ani nevede silnice, a kdo si od ní chce nechat ozdobit tělo, musí tak absolvovat i pěší túru. Ta se pak stane součástí nezapomenutelného zážitku.

Kdo by snad čekal, že po příchodu do filipínské vesničky usedne do pohodlného křesla v salónu, kde nejstarší tatérka světa nastartuje tetovací strojek, ten by se mýlil. Maria totiž používá celé tisíce let starou metodu zvanou batok, kdy jako strojek jí slouží klacek s jehlou s trnem pomelovníku. Tou pak pod kůži sází barvu tvořenou ze sazí.

"Za starých časů mohli být tetováni pouze muži, kteří někoho zabili. Dnes ho může mít kdokoliv. Jako kladívko na jehlu používám dřevo z kávovníku. Nabízím různá tetování - hadí kůži, stonožky, čísla a mnohá další. Můj otec také dělal tetování. Nechci, aby tato tradice skončila," řekla 105letá tatérka v dokumentu The Great Big Story.

Zájemci o tradiční tetování od této výjimečné ženy si rozhodně nedávají na čas. Přestože je v kondici, vzhledem k jejímu věku si nikdo nemůže dovolit čekat roky na to, než se k ní vydá. Kdo by měl zájem o podobné tetování později, ten se přesto nemusí bát, že by se ho nedočkal.

Maria Whang Od Oggayová se nyní tetování věnuje zcela oddaně, zároveň ale také předává tradici dál. Svou mladičkou praneteř učí všemu, co sama umí, aby v tom, co její rodina dělá už po generace, měl kdo pokračovat. Pokud dívka bude stejně dlouhověká jako sama Maria, o zachování tradice je ještě na desetiletí postaráno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.