Za pondělí 14 480 nakažených, nemocnice na hraně kolapsu a na večírcích se tančí. Primář popsal, jak infekci rozjela zábava smetánky

Primář Pavel Dlouhý
Primář Pavel Dlouhý
Foto: Se svolením Krajské zdravotní
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2021

Za pondělí Česko zaznamenalo 14 480 nových případů nákazy koronavirem. V nemocnicích je aktuálně 5 434 hospitalizovaných. Alarmující čísla lámou rekordy, ale řada společenských akcí typu Český slavík běží a lidé se baví bez roušek. Primář Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak večírky a taneční zábavy startují epidemii a vytváří ohniska nákazy.

Za první pracovní den Česko zaznamenalo 14 480 nových případů nákazy koronavirem, to je dosud nejvyšší pondělní přírůstek od začátku epidemie. V mezitýdenním srovnání je to skoro o tři tisíce více. V nemocnicích je aktuálně 5 434 lidí s pozitivním testem na koronavirus, což je nejvíc od letošního 12. dubna. Od začátku epidemie zemřelo více než 32 tisíc Čechů.

Primář Infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý vidí tři cesty, jak se epidemii začít brzdit a zlomit děsivá čísla. Očkování, používání ochrany dýchacích cest a dodržování nastavených opatření. Opakovaně apeluje na veřejnost, že každý musí začít u sebe a ve své rodině. Zároveň si všímá, že na řadě velkých společenských akcí se opatření nedodržují, což budí u lidí dojem, že když nemusí podle pravidel hrát osoby veřejného života, nemusí opatření dodržovat nikdo.

V létě po sociálních sítích kolovaly snímky z Mezinárodní filmovového festivalu v Karlových Varech, na kterých se rozjuchaní lidé bavili bez respirátorů. Bez ochrany dýchacích cest byl dokonce přistižen šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal. Podobné snímky fotografové pořídili během vyhlašování hudební ankety Český slavík. Že v sále Hudebního divadla Karlín byla řada slavných bez ochrany dýchacích cest, dokládají například selfie, kterými se celebrity pochlubily na Instagramu.

Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak se kvůli filmovému festivalu promořil Karlovarský kraj. "Dobře to bylo vidět v Karlových Varech. Karlovarský filmový festival měl naprosto jasnou odezvu ve vlně, která těsně v týdnech po festivalu byla v Karlovarském kraji. Tam vyskočila vlna nákaz a infekce se tam díky festivalu rozšířila. Nebylo to pouze o tom, že v sále nikdo neměl roušku, ještě více za to mohl doprovodný program, když se v barech při afterparty tančilo do rána. Tam samozřejmě bylo velké množství lidí, kteří jsou velmi blízko, pokřikují na sebe, tančí, objímají se... To byl asi ten hlavní důvod, proč se ta vlna v Karlových Varech jednoznačně projevila, to lze doložit statistickými údaji, že výrazně vzrostl počet nákaz v kraji. Co k tomu říct? Nikdo nejsme rádi, že musíme mít respirátory, je to nepříjemné, většina lidí z toho je naštvaná, ale já říkám, tak nám nabídněte jiné řešení... Jestli někdo vymyslel jiný způsob, jak se z toho vybabrat, tak sem s ním," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař z první linie, který každý den vidí, jaké škody na zdraví a na životech covid-19 umí napáchat.

Hlavní sponzor Českého slavíka Karel Janeček (48) uvedl, že opatření mu přijdou extrémní, proto je nehodlá respektovat. "Ta opatření jsou extrémní a když je něco extrémní, tak je to špatně a je potřeba se proti tomu postavit. Tím pádem se pak člověk musí ohradit i vůči nařízením, která by mohla dávat smysl a za normálních okolností by je člověk respektoval. Ten tlak je prostě příliš velký," vysvětlil podnikatel a možný kandidát na prezidenta pro iDNES.cz, proč v divadelním sále řada hostů v pátek večer používání respirátoru odmítla.

To je uvažováním, před kterým varuje primář Pavel Dlouhý. Ten je přesvědčen, že Karel Janeček se chce na covidu-19 zviditelnit a dává lidem nebezpečný příklad.

"Je to o respirátorech a očkování. Jsme si vědomi, že to očkování nezachrání úplně každého a nefunguje vždy, také jsme z toho zklamaní, čekali jsme, že ta účinnost, která se na začátku zdála úžasná kolem 94 procent, že vydrží déle, ale je to prostě realita... Zase máme řešení, podá se třetí posilující dávka, já bych rád byl trochu pozitivní, takže máme tady řešení pro všechny, kteří jsou nemocní, ohrožení, starší a moc prosíme, neposlouchejte psychopaty, vydejte se za svým praktickým lékařem nebo do očkovacího místa pro třetí dávku a chraňte se. Nechte si dát třetí dávku, může vám zachránit život a neposlouchejte hlouposti," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář Masarykovy nemocnice, když hodnotil, že někteří lidé hlásají ohledně boje s covidem volnost a obcházení opatření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.