Drahota se nevyhne ani silvestrovské noci. Zábavní pyrotechnika je letos o 15 až 30 procent dražší než loni
Zábavní pyrotechnika proti minulému roku zdražila o 15 až 30 procent, řekl ČTK předseda Asociace českých profesionálních ohňostrojařů Vlastimil Kocourek. Prodeje jsou s příchodem silvestrovských oslav až o 30 procent vyšší než loni, vyplývá z vyjádření prodejců.
Pár dní před vánočními svátky a 27. prosince se zábavní pyrotechnika v obchodech Penny prodávala asi o 20 procent více než ve srovnatelném období předešlého roku. Od začátku prosince pak prodeje meziročně narostly o 30 procent, řekl mluvčí Tomáš Kubík. Větší zájem mají Češi letos o tichou pyrotechniku. Penny nabízí jen takové výrobky, které si mohou koupit osoby starší 18 let, dodal Kubík.
V hypermarketech Globus jsou prodeje proti loňsku mírně vyšší, uvedla mluvčí Aneta Turnovská. "Potvrzuje se rostoucí poptávka po tiché pyrotechnice. V této kategorii lidé nejvíce kupují prskavky a malé kompaktní ohňostroje," dodala. Srovnatelný zájem s minulým rokem hlásí společnost Lidl. Zábavní pyrotechniku tam podle mluvčího Tomáše Mylera tradičně prodávají v rámci akčních nabídek. Výrazná obměna sortimentu letos nenastala, dodal.
Přes e-shop Alza.cz letos Češi pyrotechnické výrobky nakupují o pár jednotek procent více než v minulém roce. Vedou u nich především prskavky všech velikostí, menší ohňostroje a římské svíce. Poklesu poptávky si v posledních letech naopak všímá internetový obchod Mall.cz. "Odrazila se v něm pandemická opatření a také čím dál častější omezení ze strany měst a obcí," uvedla mluvčí Pavla Hobíková. Během roku podle ní zákazníci nejčastěji nakupují prskavky a bouchací kuličky, před silvestrem pak košíky plní kompaktní baterie a silnější petardy. Největší zájem je však o barevné ohňostroje v cenovém rozmezí 300 až 800 korun, řekla Hobíková.
Zakoupit zábavní pyrotechniku letos nebude možné v prodejnách Billa. Firma o tom informovala na začátku října u příležitosti Světového dne zvířat. "Během novoročních oslav jsou to právě zvířata, kdo nejvíce kvůli zábavní pyrotechnice strádá. Jako maloobchodní prodejce jsme rozhodli situaci řešit způsobem, který se logicky nabízí, a to vyřazením pyrotechniky z naší nabídky," řekl ředitel Billa ČR Liam Casey. Zisk z prodeje pyrotechnických výrobků podle něj v ČR každoročně dosahuje zhruba jedné miliardy korun.
Ministerstvo zemědělství dnes zveřejnilo výzvu ústřední komise pro ochranu zvířat, aby obce regulovaly pořádání ohňostrojů s ohledem na domácí mazlíčky i hospodářská a volně žijící zvířata. Komise zároveň apeluje na prodejce, aby stáhli zábavní pyrotechniku z prodeje, nebo přinejmenším nabízeli pouze tu s omezenými zvykovými efekty. Vědci z Akademie věd ČR zase letos upozornili na fakt, že se při ohňostrojích do ovzduší vypouští řada vysoce toxických látek, které představují nebezpečí pro člověka i pro životní prostředí. V atmosféře se podle nich drží i několik dní.
V Praze mohu lidé zábavní pyrotechniku odpalovat jen ve vyhrazených oblastech. Zákaz platí například pro náplavky, památkové zóny nebo okolí trojské zoo. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 100.000 korun ve správním řízení nebo až 10.000 korun na místě. Od roku 2020 Praha také nepořádá velký ohňostroj.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.