Reklama:

Začal boj proti lžím některých i vládních činitelů. S karbanátkem v jedné ruce a jitrnicí v druhé zahájil Kalousek protestní jedlovku

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 11. 2023

Bývalý šéf státní kasy a v současnosti komentátor Miroslav Kalousek oznámil, že dnešním dnem zahájil »protestní jedlovku«. Zároveň pro ŽivotvČesku.cz přiblížil, že ji bude držet do té doby - a přecpávat se, než se všichni ti, co tvrdí, že žádná vláda neřešila důchody pro bývalé disidenty, podívají na zákon »262/2011 Sb. ve znění Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu« a přečtou si ho. Kalouskův protest je reakcí na skutečnost, že signatář Charty 77 Jiří Gruntorád požaduje demisi ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) s ohledem na to, že se údajně nikdy neřešily penze pro někdejší odpůrce komunistického režimu.

Reklama:

Disidentům a disidentkám s nízkým důchodem, kteří dostatečně dlouho platili odvody, sociální správa automaticky dorovná penzi na průměrnou částku. Ministerstvo práce pak připraví také novelu zákona, aby odpůrci a odpůrkyně komunistického režimu bez potřebné doby důchodového pojištění nemuseli o zmírnění podmínek a dopočítání malého důchodu žádat. Uvedl to ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na konci září podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) průměrná penze činila 20.254 korun.

Kvůli neřešení problému nízkých disidentských penzí drží od pátku 17. listopadu před sídlem vlády hladovku signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád. Aktuální návrhy ministra práce uvítal, ukončit hladovku ale nehodlá.

Reklama:

Paradoxem na celé věci je protestní jedlovka, kterou zahájil Miroslav Kalousek. "Samozřejmě, že výdělky disidentů před rokem 1989 jim neumožňují mít vysoký důchod, který se počítá z odvodů. Všichni pláčí a roní krokodýlí slzy, že se to od roku 1989 neřešilo, což mě osobně velmi vadí, protože my jsme v roce 2011 prosadili zákon, který upravil, že všichni disidenti, kteří byli účastníky třetího odboje, tak kromě toho, že dostanou jednorázový příspěvek sto tisíc korun, tak budou mít průměrný důchod. Průměrný důchod je vyšší, než má většina důchodců, a můžeme diskutovat o tom, že by mohli mít ještě více, ale prostě není pravda, co významní lidé tvrdí, že se to neřešilo, řešilo se to. A je to zákon 262/2011 sbírky. Prosadili jsme ho za Nečasovy vlády. Započal jsem »protestní jedlovku« a budu se přecpávat do té doby, než všichni ti, co se dopouští nepravdivých tvrzení, že se to neřešilo, si zmíněný zákon přečtou. A už jen mimo jiné i z důvodu, že řada z nich pro ten zákon hlasovala," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz exministr financí s nadsázkou, že úvod jeho »protestní jedlovky« je velmi slibný - v jedné ruce se na něj smál karbanátek a v ruce druhé jitrnička.

Podle Jurečky debata o narovnání disidentských penzí prý začala před letními prázdninami a Gruntorádův protest »vývoj předběhl«. Malé důchody odpůrců a odpůrkyň režimu označil šéf resortu za historický dluh.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: