Začaly mě plácat po zadku, popsala Tereza H., co se dělo, když prožívala nejsilnější osobní emoce po návratu domů. Její otec promluvil o dnu společnosti

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 6. 2022

Tereza H. (26) se po dlouhých letech v Pákistánu letos na jaře vrátila do České republiky a oficiálně tak uzavřela nepříjemnou životní kapitolu. V Láhauru strávila čtyři roky za mřížemi poté, co byla obviněna z pašování heroinu. Později uspěla u odvolacího soudu a nyní je znovu svobodná a objasňuje svůj příběh. Promluvila také o tom, jaké bylo přivítání s rodinou. "Nemůže od nás napoprvé čekat jen hezké věci," řekla pro ŽivotvČesku.cz její babička ještě předtím, než ke shledání došlo.

Studentka, modelka, zaměstnankyně veselého domu a později pašeračka. Takto postupoval během pouhých pár let život Terezy H., která se letos po letech v Pákistánu vrátila domů. Po několika týdnech, kdy si užívala pohodlí domova a čas strávený s rodinou, se rozhodla vrátit také na sociální sítě a sdílet na nich střípky ze svého života.

Pro magazín Reportér se mladá žena, která začíná nový život, rozpovídala nejen o svých zkušenostech z vězení, ale také o tom, jaké bylo shledání s rodinou po dlouhé době. Promluvil i její otec, u kterého Tereza bydlela krátce předtím, než nasedla na kolotoč problémů, jenž ji dostal až za mříže pákistánské věznice Kot Lakhpat.

"Budou to slova lásky i pokárání. Nemůže od nás napoprvé čekat jen hezké věci. Určitě ji nepochválím, ale to už jsme si za ty čtyři roky vyříkaly v dopisech," řekla babička Terezy H. pro ŽivotvČesku.cz na dotaz, co bude její vnučku po návratu do České republiky čekat. Skutečné přivítání ale nakonec bylo veselejší.

Návrat ztracené dcery a vnučky do vlasti byl utajovaný a nějakou dobu o něm veřejnost vůbec nevěděla, přestože médii o něm několikrát proběhly spekulace. Setkání s rodinou pro ni bylo zásadní, protože s ní při svém pobytu mohla komunikovat jen velmi omezeně.

"Jaké to bylo, když jsem viděla mamku? Super. Byla tam mamka s přítelem, ségra, brácha a babička. Byla sranda. Celé to setkání začalo tak, že jsem otevřela dveře a tam stála mamka i babička a obě měly v ruce vařečky, teda babička měla obracečku. A začaly mě plácat po zadku za to, co jsem udělala… A já říkám: Hody, hody, doprovody," řekla Tereza magazínu Reportér.

Při setkání s rodinou po několika letech nečekalo nechvalně známou Češku jen plácání po zadku, ale také objímání a slzy. Jinak ale dle jejích slov shledání probíhalo tak, jako kdyby mezi ním a tím posledním neuběhl žádný čas. Ona sama si vyčítá, že se do situace, která ji od domova na dlouho oddělila, dostala. Výčitky má ale i její otec, u kterého bydlela, než se dostala do potíží.

"Nebral jsem to jako svoje selhání. Ale uznávám, udělal jsem chyby. Velkou chybu jsem udělal, když skončila předčasně střední školu… A já řekl: Dobře, nebudeš studovat, tak půjdeš dělat. Myslel jsem, že po půlroce s tím praští a raději se vrátí do školy a dostuduje si to. Ale to jsem se zmýlil. Nedostudovala a dostala se na scestí," řekl otec mladé Češky, který Tereze po odchodu ze školy sehnal práci ve fabrice na kabelážní systémy do aut.

Tereza H. nakonec ve fabrice vydržela něco přes půl roku. Z jejích slov vyplývá, že plat nebyl zrovna slavný a pracovala ve třísměnném provozu. Její otec lituje toho, že jí našel právě takové zaměstnání, a myslí si, že právě to pro ni bylo motivací k hledání jiné cesty.

"Chyba byla, že jsem ji poslal do sociální vrstvy, z níž si našla rychlou cestu k absolutnímu dnu společnosti. Neříkám, že dělníci jsou špatní. To vůbec ne. Chci tím říct, že to byl pro mladou holku bez peněz, která navíc neví, co se sebou, odrazový můstek k divným kamarádům s ještě divnějšími nabídkami na práci," dodal otec Terezy H. s tím, že poslední měsíce bylo jeho hlavním úkolem dostat dceru domů a je rád, že se mu to povedlo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.