Začátek listopadu s deštníkem a čepicí. Srážkové úhrny až 50 milimetrů, teploty klesnou na -1 °C, říká Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jindřich Mynařík / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2021

Teplé podzimní dny jsou už bohužel minulostí. Začátek listopadu bude vypadat z hlediska počasí diametrálně odlišně a dojde i na četné srážky nejen dešťové, ale i sněhové. Podle Dagmar Honsové je třeba se připravit na citelné ochlazení, které bude tak trochu teplotním »šokem«. "Zejména ve čtvrtek očekáváme místy vydatné a trvalé srážky, kdy se srážkové úhrny mohou šplhat až na 50 milimetrů. Na horách bude po většinu týdne sněžit nebo vypadávat déšť se sněhem. V sobotu klesnou ranní teploty na 3 až -1 °C," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Typické teploty pro období od konce října do 21. listopadu jsou podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v průměru 6 °C, interval průměrných teplot se pak pohybuje mezi 4,6 až 7,5 °C. Nejnižší průměrná teplota byla naměřena v roce 1941, a to 1 °C. Naopak nejvyšší průměrná teplota je spojena s rokem 2013, kdy se v Česku vyšplhala na 8,2 °C. Interval průměrných srážek v tomto období se pohybuje mezi 35 až 55 milimetry.

Nadprůměrně teplý konec října však vystřídá sešup teplot a chybět nebude ani vydatný déšť. "Po suchém a teplotně nadprůměrném závěru října, bude hned první listopadový týden bohatý na srážky, zejména ve čtvrtek očekáváme místy vydatné a trvalé srážky, kdy se srážkové úhrny mohou šplhat až na 50 milimetrů. Na horách bude po většinu týdne sněžit nebo vypadávat déšť se sněhem. A hlavním slovem v předpovědích počasí bude po celý příští týden ochlazení," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Už v pondělí bude přes Česko přecházet vlnící se studená fronta od západu, která změní charakter dosavadního počasí. "Ukončí teplé jižní proudění, přinese přibývání oblačnosti a déšť. V Čechách bude od západu docházet k přibývání oblačnosti už od rána, na Moravě a ve Slezsku bude pondělní ráno ještě jasné až polojasné, ojediněle s mlhami. Během odpoledne se v Čechách k velké oblačnosti přidá déšť nebo přeháňky, na východě území začne teprve oblačnosti přibývat a místy přeháňky tam očekáváme až večer. Odpolední teploty se budou v Čechách pohybovat od 9 do 13 °C. Na východě území mezi 15 až 17 °C. Nejvyšší teploty naměříme na Ostravsku, tam bude o 8 °C tepleji než na Karlovarsku," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.


Počasí v celém týdnu:

Deštivá bude noc na úterý, na vrcholcích Šumavy se bude déšť měnit na sněžení. V úterý bude zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, na vrcholcích hor i srážky smíšené nebo sněhové. Odpoledne od západu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Ranní teploty 8 až 4 °C. Odpolední teploty pak 7 až 11 °C.

Ve středu bude oblačno až zataženo, zpočátku dne ojediněle, během odpoledne občas déšť nebo přeháňky, na horách i srážky smíšené. Ranní teploty 5 až 1 °C. Odpolední teploty v rozmezí 7 až 11 °C.

Čtvrtek bude na srážky nejbohatší den. Bude zataženo, s deštěm, místy vydatným a trvalým. Na horách i srážky smíšené nebo sněhové. Ranní teploty 6 až 2 °C. Odpolední teploty 6 až 10 °C.

V pátek bude oblačno až zataženo, místy přeháňky, na horách, přechodně od vyšších poloh, smíšené nebo sněhové. Ranní teploty 4 až 0 °C. Odpolední teploty mezi 5 až 9 °C.

V sobotu bude oblačno, místy přeháňky, na horách smíšené nebo sněhové. Ranní teploty klesnou na rozmezí 3 až -1 °C. Odpolední teploty 5 až 9 °C.

V neděli bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, na horách smíšené nebo sněhové. Ranní teploty stejně jako v sobotu 3 až -1 °C. Odpolední teploty v rozmezí 6 až 10 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.