Začátek týdne bude teplotně při oblačnosti na 3 °C. Ve středu dojde k astronomickému zlomu, říká Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2021

Astronomické léto pomalu končí a už ve středu 22. září přejde do podzimu. Počasí v tomto týdnu přineslo výrazné změny, kdy se střídaly téměř letní teploty s výrazným ochlazením a deštivými dny. Meteoroložka Dagmar Honsová popsala, jak bude vypadat začátek nového pracovního týdne. "U odpoledních teplot naměříme 12 až 16 °C, ale rána budou zase velmi chladná. Po ránu se teploty budou pohybovat v rozmezí 8 až 4 °C, v některých případech klesnou i ke 3 °C," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Poslední dny léta už přinesly výrazné ochlazení, které je provázeno deštěm a také mlhavými rány. Nejinak tomu bude i během neděle, která zakončí třetí zářijový týden s nejvyššími denními teplotami do 17 °C. Přetrvávat bude oblačno až zataženo, takže lákat k procházkám v přírodě nebo sportovním aktivitám to nebude. Vát by měl slabý severní vítr, během odpoledne pak mírný severovýchodní - v severovýchodní části území se budou místy vyskytovat dešťové přeháňky.

Podobné počasí bude psát i pondělí, kdy se mohou vyskytovat mimo jiné i přízemní mrazíky. "V pondělí očekáváme oblačno až polojasno, ojediněle pak také dešťové přeháňky. U odpoledních teplot se pak dočkáme nanejvýše 12 až 16 °C, ale ranní teploty už budou klesat a pohybovat se v rozmezí 8 až 4 °C, při malé oblačnosti spadnou až ke 3 °C," popsala aktuální předpověď Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

"Bude se jednat o postupný přechod do astronomického podzimu, který nás čeká už ve středu 22. září," zdůraznila konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

V úterý bude oblačno až polojasno. Po ránu místy mlhy nebo nízká oblačnost a ranní teploty naměříme mezi 7 až 3 °C. Odpolední maxima dosáhnou 12 až 16 °C.

Ve středu bude polojasno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty v rozmezí 7 až 3 °C, ojediněle také přízemní mrazíky. Odpolední teploty pak 12 až 16 °C. Studená rána budou při malé oblačnosti panovat do konce týdne, odpolední teploty půjdou při malé oblačnosti zase mírně nahoru, uvedla dále k předpovědi na celý týden pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Podle statistických informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) z let 1991 až 2020 se teploty v období od 13. září držely v průměru na 12,5 °C – nejnižší teplota byla naměřena na hodnotě 8,4 °C v roce 1972. Naopak nejtepleji bylo v roce 1947, kdy se rtuť teploměru vyšplhala na 15,7 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.