Žáci možná od příštího týdne bez roušek ve třídě. Roman Prymula zhodnotil, zda jde o dobrý nápad

Škola - Ilustrační snímek
Škola – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2021

Žáci by možná od příštího pondělí nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo podle vývoje epidemie nejpozději příští pondělí. Roušky by pak asi nadále zůstaly na chodbách či v šatnách škol. Po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (34) to uvedl ministr školství Robert Plaga (42). Podle Romana Prymuly (57) rozvolňovat v tuto chvíli lze, ale je potřeba být obezřetní a umět na případný nárůst pozitivních případu reagovat. "Pokud to chceme udělat, tak musíme být připraveni na to, že při jakémkoliv náznaku navyšování pozitivních případů, to okamžitě vrátíme zpět," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

"Já pevně věřím (...), že aspoň při frontální výuce žáci roušky ještě do konce školního roku nebudou muset mít. S tím, že chápu, že ve společných prostorách je ten požadavek ministerstva zdravotnictví pochopitelný. Ale myslím si a mám takový příslib pana ministra Vojtěcha, že nejpozději příští pondělí na základě konkrétních dat si opět sedneme a v ideálním případě od příštího týdne, od příštího úterka by ta povinnost nosit roušky při frontální výuce ve třídě být nemusela," uvedl ministr školství. Vyhodnocení pak chce nechat na ministerstvu zdravotnictví, a to podle vývoje epidemie.

Epidemiolog Roman Prymula je názoru, že v současnosti došlo k poměrně masivnímu rozvolnění. Čistě technicky krok, kdy by žáci během výuky neměli roušky, lze provést, je ale nutné umět reagovat na negativní dopad. "Samozřejmě pokud je v populaci ještě nějaká virová nálož, tak to riziko je. Pokud to chceme udělat, tak musíme být připraveni na to, že při jakémkoliv náznaku navyšování pozitivních případů, to okamžitě vrátíme zpět a nebudeme čekat několik týdnů, jak se to bude vyvíjet. Rozvolňovat můžeme, ale teď to rozvolnění bylo poměrně masivní, to znamená, že kontrolu budeme mít až za 14 dnů, tak se uvidí," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula chystané rozvolnění opatření.

Staronový ministr Vojtěch minulý týden uvedl, že rušit povinnost nosit roušky a respirátory ve školách do prázdnin už nechce. "Je to to nejzákladnější hygienické opatření. Zavedením povinnosti respirátorů se situace začala zlepšovat, je to efektivnější ochrana než látkové roušky," řekl. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dříve uvedla, že vláda by o odložení ochrany dýchacích cest ve školách mohla rozhodnout asi dva týdny po 24. květnu, což bude příští týden. Návrh k odložení roušek ve školách, alespoň pro menší děti, chtěl již dříve nadnést premiér Andrej Babiš (66) .

Kromě ochrany úst a nosu je pro školy dalším kontrolním faktorem v rámci boje s šířením viru testování. Většina škol dosud používá antigenní testy, které jim zajistil stát. Jsou levnější a ukážou výsledek na místě, podle odborníků jsou ale také méně spolehlivé než PCR testy. Pokud se škola rozhodla přejít na PCR testy s výsledky z laboratoře, stát jí za jeden kus proplatí zpětně 200 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.