Záhada jména první dámy: Vladimir Putin připustil před válkou, že se ožení. Západní sankce teď míří na jeho nejbližší. Promluvil politolog a sociolog
Přestože ruská propaganda hlásá, že západní sankce Rusko posílí, jejich dopad vnímají obyčejní lidé i ruské elity. Nejnověji přidala další restrikce Velká Británie a zamířila přímo na nejbližší osoby Vladimira Putina (69) včetně bývalé manželky Ljudmily Očeretnové (64) i současné neoficiální partnerky Aliny Kabajevové (39). Právě její jméno přitom v roce 2018 padalo nejčastěji ve spojitosti s prohlášením ruské hlavy státu o svatbě. Jaké dopady by na jeho blízké měl naopak konec Vladimira Putina, popsal pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář. Redakci pak přesnou roli první dámy přiblížil politolog Josef Mlejnek.
Ženy v okolí ruského prezidenta jsou téměř nevyčerpatelným tématem. A čím víc Vladimir Putin tyto informace tají, tím více lidí samozřejmě zajímají. Jeho první manželství je přitom podrobně zmapováno. Ljudmilu, tehdy ještě Škrebněvovou, si vzal 28. července 1983 a vychovali spolu dvě dcery - Marii (36) a Katěrinu (35), na které je hlava Ruské federace hrdá. Marie vystudovala medicínu, Katěrina dlouho závodila v akrobatickém rokenrolu.
Ljudmila pracovala jako letuška, výborně ovládá němčinu, španělštinu i francouzštinu a na jaře 2015, rok po rozvodu s hlavou státu, se vdala za podnikatele Artura Očeretnyje. Samotný rozvod vysvětlili tím, že se prakticky nevídali, Ljudmila navrch přidala, že jí vadilo veřejné působení a špatně snášela cestování letadlem.
Přestože Vladimir Putin oficiálně žádnou partneru nemá, už mnoho let se spekuluje o tom, že jí ve skutečnosti je bývalá gymnastka a poslankyně Alina Kabajevová. Olympijská vítězka žije od roku 2015 v ústraní a na veřejnosti se neobjevuje. V první polovině dubna ale udělala výjimku a promluvila na soutěži juniorských gymnastek, která nese její jméno - Festival Alina.
"Díky mezinárodní izolaci se ruská gymnastika stane silnější. Je to pro nás výhra," prohlásila a nechala se vyfotit před panelem s písmenem Z. Podle některých zdrojů i tvrzení západních zpravodajských služeb má čtyři děti, které mají v rodném listě uvedenu jako matku její sestru Lyasanu. Otcem všech má být Vladimir Putin.
I proto ostatně padlo jméno Aliny Kabajevové jako první, když v roce 2018 ruský prezident prohlásil, že se pravděpodobně bude muset znovu oženit, ale neřekl s kým. "Jako vážený člověk to budu muset někdy udělat," řekl nejmocnější muž Ruska podle agentury Reuters, když odpovídal na otázku reportéra na výroční tiskové konferenci, která se věnovala především mezinárodním vztahům a stavu ekonomiky.
Ohledně důležitosti první dámy v rámci politické reprezentace promluvil uznávaný politolog. "První dáma je samozřejmě důležitá. Putin vystupuje sám. Ale z obecného hlediska je důležité, jak první dáma dokáže působit na veřejnost. Pokud dobře, tak je to pro prezidenta plus. V tomto směru to tak bylo třeba u bývalé první dámy Spojených států amerických Michelle Obamové. Běžně se od první dámy očekává, že bude s manželem jezdit na oficiální akce, bude se věnovat charitě a podobné dimenzi. Jde o roli čistě reprezentativní bez nějaké možnosti o něčem politickém rozhodovat," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek z Institutu politologických studií fakulty sociálních věd UK.
O propojení ruské hlavy státu a bývalé gymnastky nepochybují ani představitelé Velké Británie. Tamní ministerstvo zahraničí uvedlo, že páteční oznámení o dalších sankčních opatřeních zasáhne členy užšího okruhu Vladimira Putina, protože vláda Spojeného království nadále hledá nové způsoby potrestání Moskvy za její invazi na Ukrajinu.
"Odhalujeme a zaměřujeme se na síť, která podporuje Putinův luxusní životní styl," vysvětlila ministryně zahraničí Liz Trussová (46), proč nové sankce dopadají i na Alinu Kabajevovou a Ljudmilu Očeretnou. Krom nich se mají dotknout i Igora Putina (69), prezidentova bratrance a ředitele Mezinárodního námořního přístavu Pečenga, i Michaila Putina (55), místopředsedy představenstva energetického gigantu Gazprom.
S případným koncem ruského prezidenta ve funkci se přitom podle sociologa Vojtěcha Bednáře do značné míry ztratí i jeho provázanost s příbuznými. "Zatímco samotný diktátor si stigma ponese do konce života a dlouho po smrti, tak u jeho potomků, blízkých či příbuzných poměrně brzy vyprchává. Stačí žít pod změněnou identitou, případně být nějakou dobu v ústraní a po několika letech od konfliktu se na ně poměrně rychle zapomene," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.