Zahrádky restaurací od 17. května. Problém je, že se toho otevírá moc najednou, míní profesor z Univerzity Karlovy

Profimedia.cz
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 5. 2021

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) na tiskové konferenci uvedl, že v závislosti na epidemických faktorech by se mohly už 17. května hostům otevřít brány restauračních zahrádek. Rozhodující je podle něj incidence 75 případů na 100 tisíc obyvatel a zdůraznil, že datum je orientační a vláda nic neslibuje. Profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je názoru, že s tímto rozvolněním by se ještě mělo počkat. "Samo o sobě by to nevadilo, problém je, že se toho otevírá moc najednou," řekl Jaroslav Flegr (63) pro ŽivotvČesku.cz.

Na tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že pokud se bude epidemická situace i nadále zlepšovat, zahrádky hospod a restaurací by mohli první hosté navštívit už 17. května. Stejného dne by mohlo dojít i k otevření penzionů a hotelů, kde by probíhaly antigenní testy.

Odborníci vládu dlouhodobě upozorňují, že s rozvolňováním by bylo vhodné čekat. Případné otevření zahrádek 17. května podle nich není dobrou zprávou. "Samo o sobě by to nevadilo, problém je, že se toho otevírá moc najednou. Obávám se, že počty nakažených začnou stoupat a pátá vlna se rozjede. A hloupé je, že nebudeme vědět, co konkrétně to způsobilo. Takže jestli se nám opět přeplní nemocnice, budeme muset nejspíš zavřít opět všechno, možná včetně škol," uvedl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Vláda také oznámila, že školám bude ministerstvo školství do konce června kompenzovat výdaje na přesnější PCR testy 200 korunami na test. Na podporu PCR testování dostal úřad sto milionů korun, testy bude proplácet zpětně. Od pondělí 10. května bude v celé republice možná rotační výuka na druhém stupni základních škol a do mateřských škol se vrátí všechny děti. O možnosti použití PCR testů budou rozhodovat zřizovatelé.

Aprílový duben přinesl hodně proměnlivé počasí, kdy člověk nevěděl, jestli si má vzít tričko, deštník nebo zimní bundu. Přesto, že by měl květen být celkově podprůměrný, o víkendu na území Česka doputuje jižní teplý vzduch a dojde k citelnému oteplení. Teploty se budou šplhat vysoko i v novém týdnu. "V pondělí a v úterý bude ještě stále příjemně. V maximech dokonce 24 až 28 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Jaroslav Flegr rozhodnutí kompenzovat výdaje na PCR testy kvituje, sám je dlouhodobě zastáncem jejich používání. "To je velmi dobrá zpráva. I když se rozjede další vlna, je šance, že tentokrát udržíme díky PCR testům alespoň žáky ve školách. Navíc výrazně narostou testovací kapacity a klesne cena za jeden PCR test, což otevře cestu pro jejich mnohem širší nasazení. A to už by mohlo s epidemií rychle skoncovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu