Zahrádky restaurací od pondělí přivítají hosty. Mluvčí policie uvedla, jaké kontroly a tresty čekají provinilce

Profimedia
Restaurace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 15. 5. 2021

V pondělí 17. května se hostům restaurací a hospod otevřenou venkovní zahrádky, na kterých budou moci po dlouhých měsících okénkového výdeje a rozvozu strávit volné chvíle a dopřát si dobré jídlo a pití. Při návštěvě však platí nařízení týkající se nutnosti mít potvrzení o očkování, prodělání onemocnění covid-19 a jím získaných protilátkách nebo negativní test na covid-19. Zodpovědnost za dodržení ponesou hosté, které bude smět kontrolovat hygiena i policie. Ale má to svá pravidla. "Policie bude na zahrádkách restaurací provádět kontroly pouze na oznámení, nebo jestliže nás bude chtít hygiena s sebou. Stejně to bude vždycky tak, že situaci oznámíme správnímu orgánu," vyjádřila se vedoucí odboru komunikace Policie ČR Kateřina Rendlová pro ŽivotvČesku.cz.

Lidé už se těší na pondělí 17. května, kdy se hostům otevřou zahrádky restaurací, hospod a stravovacích podniků. Chaos vznikl ohledně kontroly dodržování vládních nařízení, kdy návštěvník podniku musí mít buď negativní test, být očkovaný nebo se prokázat potvrzením o protilátkách. Kontrola měla zprvu přejít na zodpovědnost majitele restaurace, ale po vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka na páteční konferenci ponesou odpovědnost sami hosté. Kontroly bude moci provádět policie a hygiena.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila tiskové oddělení Policie České republiky s dotazem, jak bude probíhat kontrola z jejich strany. "Jako krajská ředitelství jsme kompetentní komentovat konkrétní případy a obecné dotazy má kompetenci komentovat Policejní prezidium," řekl tiskový mluvčí Policie ČR Jan Daněk pro ŽivotvČesku.cz.

Vyjádření tedy přineslo Policejní prezidium, které podalo vysvětlení, jak bude policie zasahovat a »trestat« provinilce za nedodržování vládních nařízení. "Oznámíme to správnímu orgánu. Policie nebude proaktivně dělat kontroly, budou probíhat jenom tehdy, pokud nás na místo někdo zavolá – to v první řadě. Ale kontrola náleží hygienickým stanicím. My budeme na zahrádkách restaurací provádět kontroly pouze na oznámení, nebo jestliže nás bude chtít hygiena mít s sebou. Stejně to bude vždycky tak, že situaci oznámíme správnímu orgánu – kontrolním orgánem, který to bude vždy řešit, je hygiena," uvedla Kateřina Rendlová, vedoucí odboru komunikace a vnějších vztahů Policie České republiky pro ŽivotvČesku.cz s tím, policie bude kontrolovat zjevné flagrantní porušení, pokud na něj sama narazí.

S ohledem na současný vývoj epidemie koronaviru v Česku vláda rozhodla o změnách, které se...

"Rozhodně ale nebudeme chodit po zahrádkách a přepočítávat hosty. Není to role policie a ani to nebudeme dělat. Tady se dá předpokládat, že budeme jezdit skutečně na oznámení - jako to bývá v takových případech nejčastější, anebo pokud policie při své činnosti zjistí porušení," doplnila vedoucí odboru komunikace Policie ČR Kateřina Rendlová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu