Zaměstnanec MZV pracoval pro ruskou rozvědku. Robert Šlachta promluvil o pedantské práci tajných služeb
Dlouholetý zaměstnanec českého ministerstva zahraničí spolupracoval s ruskou Službou vnější rozvědky (SVR) a vynášel jí tajné informace, napsal ve čtvrtek večer web Deníku N s odkazem na premiéra Petra Fialu (58), ministra zahraničí Jana Lipavského (37) i Bezpečnostní informační službu (BIS). Ta pracovníka odhalila a roky sledovala. Ministerstvo podle Deníku N i serverů Aktuálně.cz a Respekt.cz musel opustit. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz bývalý šéf »protimafiánského« útvaru Robert Šlachta (51) poskytl svůj pohled na poměrně rizikovou záležitost.
Šlo o vysoce prověřeného zaměstnance, který měl i bezpečnostní osvědčení na nejvyšší stupeň přísně tajné, napsal Deník N s odkazem na své zdroje z diplomacie. Na ministerstvu pracoval od 90. let a vedle centrály v Praze působil také na českých ambasádách, mimo jiné v jedné z afrických zemí.
"Působení jednoho státu na území jiného a sběr informací lze považovat za klasickou aktivitu. Odhalení dlouholetého pracovníka na ministerstvu zahraničních věcí, jako jsme mohli vidět v současné kauze, předchází hodně pedantská práce tajných služeb. Určitě to vyžaduje čas, a navíc se na celé »akci« musí podílet poměrně početný tým lidí. Aby se prokázala vina a daná osoba byla nucena odejít, stěžejní jsou samozřejmě podložené důkazy. Které v tomto konkrétním případě BIS (Bezpečnostní informační služba, pozn. red.) nepochybně získala. Jejím hlavním úkolem je chránit území ČR před působením špionů okolních států a zároveň zájmy naší republiky. Zaměstnanec ministerstva, který předával informace ruské rozvědce, měl být držitelem bezpečnostní prověrky s nejvyšším stupněm »přísně tajné«, která danou osobu velmi nekompromisně a tvrdě prověřuje – v podstatě neustále. Zdůvodňují se nejen příjmy nebo nákupy nad určitý limit, ale i veškeré kontakty. Jednoduše jakékoli potenciální rizikové chování," vyjádřil se bývalý ředitel »protimafiánského« útvaru pro ŽivotvČesku.cz s tím, že podobných osob, které působí jako špioni, může být na našem území více – o čemž je sám přesvědčen.
BIS premiéra a ministra zahraničí s případem seznámila v první polovině letošního roku, uvedl Deník N. "Mohu potvrdit, že jsem rozhodl o přijetí takových kroků, díky kterým na ministerstvu již nepůsobí zaměstnanec, který spolupracoval s cizí mocí. Další informace nebudu z bezpečnostních důvodů komentovat," uvedl ministr Jan Lipavský.
"Jsem o celé věci informován a oceňuji práci tajných služeb, v tomto případě BIS. Je to důkaz toho, že bezpečnostní složky pracují kvalitně a ve prospěch českých občanů," citoval Deník N Fialu.
Odhalení potvrdila také BIS. "Na ministerstvu zahraničí byly z naší strany zmapované aktivity jednoho z jeho zaměstnanců ve vztahu k ruské zpravodajské službě," řekl Deníku N mluvčí BIS Ladislav Šticha. BIS podle deníku nejprve před lety zjistila, že SVR má na českém ministerstvu zahraničí zdroj citlivých informací, a poté ho identifikovala a sledovala. "Ruská rozvědka využila jeho slabosti pro ženy a peníze," cituje deník jeden ze svých diplomatických zdrojů.
"Stačí se ohlédnout zpět ke kauze Vrbětice, která znamenala mimo jiné vyhoštění asi 18 špionů z ruské ambasády. Takoví lidé mají za úkol především verbovat a vyhledávat užitečné osoby, které by jim mohly donést potřebné informace. Během léta jsme sledovali skandál v souvislosti s naší zpravodajskou službou ÚZSI (Úřad pro zahraniční styky a informace, pozn. red.) a znevěrohodnění jejího ředitele Petra Mlejnka dosazeného Vítem Rakušanem. Bezpečnostní složky by se měly držet v utajení, nestávat se středem zájmu médií a službami, kde dochází k úniku informací na veřejnost. Sloužit by měly především občanům České republiky, a to bez vlivu a zásahů politiků, kteří by se od nich měli distancovat. Práce BIS byla v některých situacích znevažována a zesměšňována, což je podle mého názoru špatně. Nikdo »z venku« neumí vyhodnotit, co jakožto zpravodajská služba dělá a výsledky její činnosti," dodal Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.
Není jasné, zda se o muže kvůli vynášení informací Rusku, které nyní vede válku proti Ukrajině, zajímá policie nebo zda je za to stíhán. "Nejde to udělat, protože jde o zpravodajské informace, které nemohou být použité u soudu. Současný zákon to neumožňuje," sdělil Deník N svůj vysoce postavený zdroj z justice, který si nepřál být jmenován.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.