Zápasník Dzhambulat Khatokhov byl nejtěžším dítětem světa. Zemřel ve věku 21 let

Dzhambulat Khatokhov zemřel ve věku 21 let
Dzhambulat Khatokhov zemřel ve věku 21 let
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 1. 2021

V roce 2003 získal titul nejtěžšího dítěte na světě, který byl zapsán v Guinessově knize rekordů. Ruský chlapec Dzhambulat Khatokhov (†21) byl mediální hvězdou už v raném věku, protože jako dvouleté dítě vážil přes 34 kilogramů. Jeho váha se mu však v průběhu let stala osudnou 22. narozenin se už nedožil.

Dvouletý Dzhambulat Khatokhov přesáhl dalece váhu svých vrstevníků, která by se v normě měla pohybovat mezi 10 až 15 kilogramy. Místo, aby dítě podstoupilo hubnoucí kúru, která by dokázala zvrátit tak nebezpečnou tělesnou hmotnost, naopak stále přibíral a nekontrolovaně zhoršoval svůj zdravotní stav.

V 9 letech dosáhl 66 kilogramů a jako třináctiletý pak dalece překonal hranici 150 kilogramů. Jeho váha se vyšplhala na neuvěřitelných 180 kilo, jak uvedl magazín People.

Dzhambulat se jako starší chlapec věnoval wrestlingu a tělesnou hmotnost se snažil využít jako přednost. Na jedné straně mu byla užitečná, ale na straně druhé se pro něj stala pomalu tikající bombou, která jednoho dne musela vybuchnout. Podle filmu, který byl o chlapci natočen, se jeho matka Nelya rozhodla nevyslyšet mnohá varování lékařů.

"Moje dítě není nemocné. Je prostě jedinečné. Pokud si ostatní myslí něco jiného, je to jejich věc," promluvila v dokumentárním filmu, který zachycuje život morbidně obézního Khatokhova.

"Jeho váha představuje výrazně zvýšené riziko cukrovky, rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Protože má tak vysokou hmotnost a je mladý, jeho délka života se pravděpodobně výrazně sníží," apeloval doktor Ian Campbell na matku nejtěžšího dítěte světa.

Vedení zápasnické organizace sumo v Kabardsko-Balkarské republice Ruské federace oznámilo smutnou zprávu o úmrtí teprve 21letého Dzhambulata Khatokhova, který zemřel 29. prosince ve městě Nalčik. Podle tamních médií měl mladík velké problémy s ledvinami, cituje People agenturu Reuters. Oficiálně však nikdo příčinu smrti nepotvrdil. Zůstává tak prozatím otázkou, jak přesně vyhasl další mladý život.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.