Zavedení roušek oznámíme ve čtvrtek. Prosazovat je budu, říká epidemiolog Rastislav Maďar

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 8. 2020

Vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar už dříve avizoval, že bude prosazovat opětovné zavedení opatření nošení roušek. Netají se tím, že ochrana nosu a úst je klíčová v boji s šířením SARS-CoV-2. Podle Maďara by ve čtvrtek mělo dojít k oznámení, od kdy a kde se tak stane.

Uznávaný epidemiolog s nástupem chladnějšího počasí očekává možný výskyt více respiračních onemocnění, tím by se v České republice měla podstatně zkomplikovat celá situace. V současnosti je zvýšený počet nakažených jasným signálem, že vláda bude muset přistoupit k výraznějším opatřením, aby šíření viru zpomalila. Odborník se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil, že ve svém rozhodnutí prosazovat roušky nepoleví.

"Roušky budu jednoznačně prosazovat, ale jen v některých vnitřních veřejných prostorech. Roušky nám mohou na podzim a v zimě významně pomoci. Navíc je to prevence, které nevede k negativním ekonomickým dopadům, naopak, může snížit nemocnost i na jiné respirační infekce a tím přispět k menší zátěži zdravotnického a sociálního systému," má jasno Rastislav Maďar.

Kdy k tomu dojde, upřesní v dalších dnech. "Přesné datum sdělíme v průběhu příštího týdne, pravděpodobně ve čtvrtek. Zatím nebudu předbíhat," dodal Maďar s tím, že koronavirus lidově řečeno »vystrčí růžky« s nástupem chladnějšího počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.