Reklama:

Zazvoníme u vás doma. Předseda lidovců Marian Jurečka spouští kontaktní kampaň. Promluvil o uznávání protilátek

Koronavirus - ilustrační foto
Koronavirus – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2021

KDU-ČSL jde do podzimních voleb po boku ODS a TOP 09, koalice SPOLU je podle posledních průzkumů mezi třemi nejsilnějšími subjekty na politické mapě. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (40) promluvil o extrémně kontaktní kampani i o tom, proč je podle něj důležité při posuzování tzv. bezinfekčnosti zohlednit protilátky. "Já jsem přesvědčen, že v dlouhodobém měřítku se musíme naučit umět s covidem žít. Nemůžeme tady fungovat s tvrdými lockdowny, neustále zavírat a pak rozvolňovat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ve dnech 8. a 9. října budou občané u volebních uren rozhodovat o tom, jak bude vypadat složení Sněmovny a kdo bude mít 101 a více poslanců, což by se mělo promítnout i při skládání nové vlády. Podle předvolebních průzkumů se koalice SPOLU sestavená z KDU-ČSL, ODS a TOP 09 drží na druhé až třetí pozici, kde se střídá s koalicí Pirátů a STAN. Předseda lidovců Marian Jurečka promluvil o plánech, které by KDU-ČSL měla stihnout do voleb.

"Na půdě Sněmovny se budeme snažit projednat všechny vratky ze Senátu a zákony, které ve třetím čtení jsou reálně projednatelné tak, aby se nám už nevracely a případně i zákony, které je možné schválit v prvním čtení. Například já jsem předložil návrh zákona, který dává šanci, aby se dálnice D1, pokud se nezačne stavět do konce listopadu, postavila v následujících měsících či dvou až třech letech. Pokud současné povolení EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí) vyprší na konci listopadu a neudělá se nic, dálnici D1 tady dalších až 10 let nemusíme mít," řekl pro ŽivotvČesku.cz Marian Jurečka.

Reklama:

Na poslední fázi kampaně chystá KDU-ČSL opravdu intenzivní setkávání a diskuze s možnými voliči. "Od 11. září startujeme speciální část kontaktní kampaně, kterou tady strany v plošném celostátním měřítku nikdy nedělaly. Půjdeme tzv. door-to-door, česky ode dveří ke dveřím. My kandidáti chceme jít mezi lidi, zazvonit na branku a povídat si o problémech. Touto formou chceme lidi oslovit a pozvat je k volbám," popsal předseda KDU-ČSL pro ŽivotvČesku.cz.

Poslední rok a půl byl plný změn a situací, na které lidé nebyli vůbec zvyklí. Kvůli epidemii koronaviru byly celé měsíce zavřené školy, některé obchody i služby či restaurace. Podle Mariana Jurečky je důležité se naučit s virem žít bez lockdownů a k jeho eliminaci používat zdravotnické i technologické prostředky. Předseda lidovců je přesvědčen, že každý člověk by měl být veden k tomu, aby se o své zdraví aktivně zajímal a posiloval ho.

"Já jsem přesvědčen, že v dlouhodobém měřítku se musíme naučit umět s covidem žít. Nemůžeme tady fungovat s tvrdými lockdowny, neustále zavírat a pak rozvolňovat, se všemi těmi dopady to takto dál nejde, to cítíme všichni. Samozřejmě je potřeba využít to, co nám nabízí lékařská věda. To znamená očkování, při nárůstu čísel i efektivní a rychlé testování a trasování. S protilátkami se bohužel stále nepracuje. Pak je zároveň potřeba využít nástroje technické eliminace viru, tedy veškeré možnosti nanotechnologií a filtrací tam, kde jsou velké koncentrace lidí. Abychom dali záruku lidem, že v nemocnicích, školách a školkách se můžeme bezpečně pohybovat. O čem se moc nemluví, je kladení většího důrazu na osvětu a motivace lidí, aby se více starali o své zdraví a posilovali imunitu a odolnost. To všechno je potřeba," řekl Marian Jurečka pro ŽivotvČesku.cz.

V poslední době je intenzivně diskutovaným tématem uznávání protilátek jako tzv. bezinfekčnosti. Ministerstvo zdravotnictví tuto možnost po posledním jednání s odborníky zamítlo, stanovisko ale není definitivní. Šéf lidovců si uznávání protilátek umí představit.

"Tuto variantu preferuji, protože může zase zvýšit celkovou odolnost populace. Navíc dává prostor k tomu, aby se lidé sami zajímali o své zdraví - třeba lidé, kteří nechtějí o očkování slyšet, se mohou nechat otestovat na protilátky a v ten okamžik ví, jak na tom jsou. Může to u nich vést k dalšímu rozhodnutí, pokud protilátky nemají, zda se očkovat nechají, nebo když je mají, tak to ví oni i my z hlediska globálního sčítání odolnosti populace," dodal předseda lidovců Marian Jurečka.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: