Zdeněk Hřib nastínil šance, že se vrátí okupovaná část Stromovky. Žádá o schůzku ministra zahraničí

Pražský primátor Zdeněk Hřib
Pražský primátor Zdeněk Hřib
Foto: Se souhlasem Zdeňka Hřiba

Praha vyzvala vládu, ať začne jednat s Ruskem o vrácení části Stromovky. Tu zabrala ruská ambasáda během invaze v roce 1968. Praha chce dále ambasádě ubrat parkovací místa. "V tuto chvíli čekáme na oficiální odpověď," řekl pro ŽivotvČesku.cz primátor hlavního města Praha Zdeněk Hřib (39).

V současnosti magistrát chce, aby se rozloha ruské ambasády vrátila do stavu před 21. srpnem 1968 a město tam obnovilo veřejně přístupnou zeleň. Jde zhruba o půlhektarový pozemek, který je ve vlastnictví České republiky.

"V tuto chvíli čekáme na oficiální odpověď a dáváme dohromady, co přesně konkrétně chceme, tedy katastrální mapy a podobně," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib to, v jaké fázi je vyjednávání o návratu části pozemku.

Magistrát začal téma »Stromovka« řešit po víkendové informaci o podezření na zapojení ruských agentů do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Primátor Prahy zatím nedokáže odhadnout, jak velké jsou šance, že by se skutečně část Stromovky vrátila do stavu jako před invazí. "Troufnu si tvrdit, že bude záležet na vůli a schopnostech nového ministra zahraničí. Já se k němu objednám, tedy dnes požádám o schůzku, abych s ním otázku Stromovky mohl řešit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib směrem ke jmenování nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka.

Jeden z nejvýraznějších a nejstřeženějších domů v Praze prošel kolaudací. Opoziční politik...

Na zabraných pozemcích nyní stojí pět bytových jednotek, které jsou obklopeny přibližně třímetrovým plotem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.