Zdeněk Pohlreich promluvil o epidemii koronaviru. Popsal, co je podle něj pro národ velkou hrozbou

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Foto: nextfoto.cz

Podle odborníků se Česko nachází v již čtvrté vlně epidemie koronaviru a vládní restrikce začínají dosahovat maxima. Zavřené zůstávají nadále i podniky a restaurace, kdy ekonomika začíná vykazovat alarmující čísla a lidem chybí naděje, ke které by se mohli upnout. Doba »covidová« zasáhla všem do života a stejně tak i renomovanému šéfkuchaři a osobnosti televizní obrazovky Zdeňku Pohlreichovi (63). Ten vnímá současnou situaci v zemi také jako náročnou a něco, co se nemuselo stát. "Dokud se nenaučíme v životě pochopit, co je důležité, a co není, tak se příliš nepohneme," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemie koronaviru zapříčinila kritický stav, kdy ve zdravotnictví hrozí kolaps, vláda zpřísňuje opatření a lidé zažívají zoufalství a pocity beznaděje. Podniky i restaurace zůstávají i nadále zavřené a výhled na budoucí týdny není nejpříznivější.

"Celé se to bohužel opakuje. Vše, co jsem měl na srdci, jsem k tomu asi řekl. Tady je dobrá rada opravdu drahá, myslím, že největší úspěch pro nás bude se z toho nezbláznit. To je jediné, v co můžeme doufat – že si udržíme nějaké relativní mentální zdraví," řekl Zdeněk Pohlreich pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je velmi těžké celou situaci nějak hodnotit.

"Nevím, jestli to někdo podcenil, nebo v tom hraje roli něco jiného. Ti, které lituji a mám k nim velké sympatie, jsou lékaři a zdravotníci, kteří dělají tu práci naplno. Pro ně to musí být opravdu těžké, když jim na oddělení denně umírají lidé. Ale vím, že je to náročné pro všechny. Každá profese má své, ale právě psychika lékařů musí dostávat neskutečně zabrat. Asi bych to nazval jako zmar - tohle slovo to podle mě vyjadřuje nejlépe," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz uznávaný šéfkuchař, který se stal oblíbenou osobností televizní obrazovky díky svým kulinářským pořadům.

Sám má vnitřní pocit, že se bohužel všechno, čemu musíme v současnosti čelit, možná nemuselo stát.

"Rozhodně nebudu tvrdit, že já jsem ten, kdo ví, jak na to. To v žádném případě. Snažím se maximálně koncentrovat na sebe a na to, co tady vyvádíme v hospodách – to zoufalství a věci okolo toho. Dokud se nenaučíme v životě pochopit, co je důležité, a co není, tak se příliš nepohneme," dodal Zdeněk Pohlreich pro ŽivotvČesku.cz.

Od poloviny března postupně klesají rovněž počty lidí s covidem-19 v nemocnicích. K úterku...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.