Zdeněk Pohlreich promluvil o svém očkování. Necítím se provinile, ale je mi to nepříjemné, říká

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2021

Jméno šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha (63) se řeší v souvislosti s upřednostněným očkováním, které měl podstoupit ve Všeobecné fakultní nemocnici. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil o tom, jak to vlastně bylo a také řekl názor na očkovací pasy, které by mohly být bezpečným řešením současné situace v Česku.

Podle mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice vznikl seznam těch, kteří mohli být naočkováni, pokud zbyla očkovací látka. "Pan Pohlreich byl v naší nemocnici naočkovaný hned na začátku ledna. Naočkovaný byl vakcínou z druhé dodávky, kterou se u nás očkovalo,“ řekla serveru Seznam Zprávy mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Sám věhlasný šéfkuchař se k celé situaci pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil právě proto, aby nevznikaly další spekulace.

"Nebudu se omlouvat a vymlouvat. Jestli je to trestné, budu muset ten trest přijmout. Jsem 63letý chlap s některými zdravotními problémy, platím zdravotní pojištění a usoudil jsem, že to žádný katastrofální hřích není. Necítím se provinile, nicméně je mi to samozřejmě nepříjemné. Více k tomu nemám co říct," řekl Zdeněk Pohlreich pro ŽivotvČesku.cz.

Podle svých slov rád pomůže v rámci svých možností (jako tomu bylo už na jaře při první vlně koronaviru, pozn. red.), pokud bude jeho pomoci třeba. Ale nechce, aby to bylo vnímáno jako projev nějaké viny nebo špatného svědomí. "Přeju si, aby se nejdříve podařilo vyřešit dodávky vakcíny a situace se nějak pohnula, ale dohadovat se, kdo co urval, nebo neurval, mi přijde bezpředmětné. Není to hon na čarodějnice," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz oblíbený šéfkuchař, který je už mnoho let výraznou tváří české gastronomie.

Nápad s očkovacími pasy, které jsou aktuálně hodně řešeným tématem a mohly by lidem povolit bezpečné návštěvy restaurací, kin a uvést Česko alespoň trochu zpátky do života, vnímá jako skvělý nápad.

"Myslím si, že ta doba je natolik výjimečná, že to bude potřebovat výjimečné přístupy. Obávám se, že se tomu nevyhneme, ať se nám to líbí, nebo ne. Podle mě už soukromí na tomhle světě příliš neexistuje, takže pokud to bude rozšířené o očkovací pas, už příliš nehraje roli. Jde spíše o věci, které s tím souvisí," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Pohlreich pohled na využití očkovacích průkazů v praxi.

"Pokud ten pas umožní lidem bezpečně navštívit nějakou akci a dělat elementární věci, které nás k tomu životu vrátí, tak to považuju za dobrou věc. Ale stále platí to, že nikdy v životě nebudu nikomu upírat svobodu vyjádřit vlastní názor. Ty klíčové problémy se skrývají úplně někde jinde," dodal Zdeněk Pohlreich pro ŽivotvČesku.cz.

Slavný šéfkuchař není jediný, kdo vakcínu proti koronaviru dostal bez toho, aby patřil do prioritní skupiny pro očkování, vakcinován byl například také ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek.

Koronavirus se v Česku objevil poprvé na jaře roku 2020 a za téměř dva roky za epidemií zů...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu