Zdeněk Troška popsal, v čem vidí úspěch filmu. Chyba je, když se herci snaží přehánět, míní

Režisér Zdeněk Troška
Režisér Zdeněk Troška
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 3. 2021

Filmová tvorba je jedním z uměleckých oblastí, na kterou neexistuje zaručený recept na úspěch. Nicméně je několik pravidel, která se mohou podílet na tom, že se film stane u diváků oblíbeným a sklidí zasloužené ocenění. Náš přední režisér Zdeněk Troška (67), který je podepsán pod řadou nádherných pohádek, kultovních komedií a filmů, vidí jako velmi důležitou právě souhru mezi herci a režisérem. "Herec nesmí mít pocit, že ho režisér svazuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Zdeněk Troška se divákům představil jako režisér poprvé v rodinné komedii Bota jménem Melichar z roku 1983 a ve stejném roce vznikl také první díl kultovní trilogie Slunce, seno s názvem Slunce, seno jahody, který vypráví osudy obyvatel obce Hoštice u Volyně. Ale diváky dokázal oslovit také krásnými pohádkami jako například O Jasněnce a létajícím ševci, Princezně ze mlejna nebo Z pekla štěstí.

Podle jeho slov se na úspěchu filmu hodně odráží dobrá spolupráce herce s režisérem, který mu musí dát určitou volnost, avšak stále držet hranice, ve kterých se má pohybovat. "Režiséři jsou různí. Někteří to berou jako velkou hru a zábavu, což by tak mělo být. A pak jsou ti, kteří všechno zanášejí psychologicko-filozofickým přístupem a to je potom špatně. Obzvláště když jde o pohádky nebo komedie, to tam nemá co dělat," řekl Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz s tím, že herec nesmí mít pocit, že ho režisér svazuje.

"Mělo by to být o tom, že mu má dát pocit volnosti a jenom si ho korigovat, aby to někde nebylo přes hranu nebo někde naopak málo. Někteří herci mají takovou tendenci, když se záběr opakuje, »vylepšovat« a ještě přidávají, až přehánějí. To si musí režisér ohlídat a pak je to všechno v pořádku. Ale pořád se v tom herci musí cítit dobře," dodal úspěšný režisér, který vystudoval filmovou a televizní režii na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění a 28. října 2017 převzal od prezidenta Miloše Zemana (76) medaili Za zásluhy.

Česká herečka Iva Janžurová v květnu oslavila své 80. narozeniny. Na projekci a tiskové ko...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu