Zdeněk Troška popsal, v čem vidí úspěch filmu. Chyba je, když se herci snaží přehánět, míní

Režisér Zdeněk Troška
Režisér Zdeněk Troška
Foto: nextfoto.cz

Filmová tvorba je jedním z uměleckých oblastí, na kterou neexistuje zaručený recept na úspěch. Nicméně je několik pravidel, která se mohou podílet na tom, že se film stane u diváků oblíbeným a sklidí zasloužené ocenění. Náš přední režisér Zdeněk Troška (67), který je podepsán pod řadou nádherných pohádek, kultovních komedií a filmů, vidí jako velmi důležitou právě souhru mezi herci a režisérem. "Herec nesmí mít pocit, že ho režisér svazuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Zdeněk Troška se divákům představil jako režisér poprvé v rodinné komedii Bota jménem Melichar z roku 1983 a ve stejném roce vznikl také první díl kultovní trilogie Slunce, seno s názvem Slunce, seno jahody, který vypráví osudy obyvatel obce Hoštice u Volyně. Ale diváky dokázal oslovit také krásnými pohádkami jako například O Jasněnce a létajícím ševci, Princezně ze mlejna nebo Z pekla štěstí.

Podle jeho slov se na úspěchu filmu hodně odráží dobrá spolupráce herce s režisérem, který mu musí dát určitou volnost, avšak stále držet hranice, ve kterých se má pohybovat. "Režiséři jsou různí. Někteří to berou jako velkou hru a zábavu, což by tak mělo být. A pak jsou ti, kteří všechno zanášejí psychologicko-filozofickým přístupem a to je potom špatně. Obzvláště když jde o pohádky nebo komedie, to tam nemá co dělat," řekl Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz s tím, že herec nesmí mít pocit, že ho režisér svazuje.

"Mělo by to být o tom, že mu má dát pocit volnosti a jenom si ho korigovat, aby to někde nebylo přes hranu nebo někde naopak málo. Někteří herci mají takovou tendenci, když se záběr opakuje, »vylepšovat« a ještě přidávají, až přehánějí. To si musí režisér ohlídat a pak je to všechno v pořádku. Ale pořád se v tom herci musí cítit dobře," dodal úspěšný režisér, který vystudoval filmovou a televizní režii na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění a 28. října 2017 převzal od prezidenta Miloše Zemana (76) medaili Za zásluhy.

Před televizní obrazovkou sedáváme za poslední rok stále častěji. Výjimkou není ani zpěvač...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.