Zdeněk Troška si užívá důchodu. Vylezl jsem ze své nory pod pařezem, směje se. Popsal, co dělá nejraději

Režisér Zdeněk Troška
Režisér Zdeněk Troška
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2021

Oblíbený režisér Zdeněk Troška (68) se objevil na narozeninové oslavě Pavla Plecháče a vypadal skvěle. Na každou stranu rozdával úsměvy a bylo evidentní, že si společnost užívá. Léto ale tráví především v přítomnosti knih a v přírodě. Věnuje se své oblíbené kratochvíli, díky které si pak vychutná i fantastické jídlo. "Vylezl jsem ze své nory pod pařezem na Šumavě a chodím na houby. Celé léto jsem živ na houbách, miluji je ve všech podobách," řekl Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz a popsal, jak si užívá důchod.

"V tomhle důchodovém věku jím, čtu, spím a tloustnu. Už se nemusím nikomu líbit a je mi jedno, jaké mám břicho. Vejde se do něj hodně dobrých věcí a to mě těší. Třeba koprovka, houbovka, rajská nebo okurková omáčka," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Troška. Objevil se sice na oslavě Pavla Plecháče, ale nejraději tráví čas v lese. Tam si nejen odpočine, ale přinese si i houby, ze kterých má rád snad každý pokrm.

"Vylezl jsem ze své nory pod pařezem na Šumavě a chodím na houby. Celé léto jsem živ na houbách, miluji je ve všech podobách. S bratrem a švagrovou jsem byl v lese a ona pak z bedel usmažila nádherné řízky - neznám lepší. Z masáků se udělal vynikající guláš a z ostatních hub se povedla skvělá smaženice. Nejlepší houba je liška, po bavorsku nebo po italsku, to je »nebe v hubě«," přiznal oblíbený režisér pro ŽivotvČesku.cz, čemu se rád věnuje a co nejraději jí.

Houbaření je pro něj už dlouhodobě jednou z jeho velkých vášní. "Když jsem dřív nosil houby domů, tak si maminka s tátou vybrali ty jedlé a prašivky, jak jim říkali, mi nechali. Mamka byla přesvědčená, že každá houba, která má pod kloboukem závoj, říkala mu karburátor, se nejí (směje se). Dalo mi práci, než jsem rodiče kdysi dávno naučil jíst bedly. Ještě déle jim trvalo, než vzali na milost masáky," zavzpomínal režisér oblíbených pohádek a komedií pro ŽivotvČesku.cz na své mládí.

Mnoho lidí v dnešní době tráví čas na počítačích a telefonech, od těch se ale držitel medaile Za zásluhy drží dál. "Já jsem nepřítel technologií. Svému počítači říkám Hugo, bydlí u mě pod stolem a celý týden si ho třeba nevšimnu. Pak ho pustím, vyhledám si něco důležitého a všechno ostatní - pohledy na vysoké hory, hluboká moře a skotačící pejsky mažu, aniž bych se na to podíval," vysvětlil Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz svůj odpor k technologiím.

Pokud už jeden z nejvýznamnějších českých režisérů tráví čas doma, věnuje ho knihám či starým filmům. "Já teď pořád čtu. Ještě za aktivního života jsem si kupoval knihy, mám jich hromadu a říkal jsem si, že si je přečtu, až budu v důchodu. Teď už v něm jsem. Taky se rád dívám na staré filmy pro pamětníky, na ty české. Všechny je miluju," dodal pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Troška.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.