Zdražení tabáku a cigaret dopadne na kuřáky dvojnásobně. Ekonom řekl, o kolik korun ceny vyskočí

Kuřák - ilustrační foto
Kuřák – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2021

Milovníci tabáku v České republice se musí připravit na dvojnásobné zdražení. Za nárůstem cen bude stát ministerstvo financí a další zdražení lze očekávat v souvislosti se směrnicí o tabákových výrobcích, kterou chystá Evropská komise. "Zdražení přijde už kolem nového roku. Očekávám nárůst ceny zhruba o 6 korun za krabičku," odhadl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Za zdražením tabákových výrobků stojí tři faktory. Prvním faktorem je daň, kterou na tabákové výrobky uvalí stát. Ke zdražení přispívají i samotné tabákové společnosti, které musí kompenzovat klesající počet kuřáků. Třetím faktorem je evropská tabáková legislativa, Evropská komise totiž chystá revizi směrnice o tabákových výrobcích.

Daň z cigaret a dalších tabákových výrobků letos o deset procent vzrostla, i přesto ale spotřební daň z tabáku přinesla do rozpočtu o tři miliardy méně než loni ve stejném období. "Máme za sebou národní úpravu, která zvyšovala daně na tabák na letošní rok a bude navyšovat daně i na příští rok. Už dnes je jisté, že se chystá zdražení tabákových produktů. Díval jsem se, jaký to má efekt na výběr do státního rozpočtu. Letos budeme o deset miliard korun pod plánem ministerstva financí a dokonce se dostaneme pod úroveň výběru v loňském roce. Navýšení daní nakonec paradoxně povede k nižšímu daňovému výběru. Bavíme se o cigaretách, zahřívaném tabáku i řezaném tabáku. Zdražení čekáme už na konci roku. Současná sněmovna se rozpustí a nová si zvolí své vedení a nestihne dělat daňové úpravy u tabáku. Jak je ten zákon dnes schválen, předpokládám, že měnit se už nebude, tak to určitě navýší ceny tabáku už příští rok," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček. Podle něj si další navýšení přihodí samotné tabákové společnosti.

"Tabákové společnosti si k daním ještě navíc přidají nějakou tu korunu, aby si zvýšily marži, protože počet kuřáků klesá - sice pomalu, ale klesá. I s tím, co si tabákové společnosti přidají, tak cigarety zdraží zhruba o 6 korun na krabičku. Zahřívaný tabák se kvůli daním zdraží zhruba o korunu, ale očekávám, že tabákové společnosti k zahřívanému tabáku budou přistupovat podobně jako k cigaretám a také něco přihodí, tady čekám nárůst ceny za krabičku o 5 korun. Většina z toho zdražení však nepůjde do státního rozpočtu, ale do kapes tabákových společností," dodal ekonom Štěpán Křeček.

Další zdražení tabákových výrobků se očekává s novou evropskou tabákovou legislativou. Směrnice o tabákových výrobcích má za cíl znepříjemnit kuřákům v EU život tak, aby jich ubývalo. Směrnice o zdanění tabákových výrobků se naposledy měnila v roce 2011. Novým cílem bude zlepšit zdraví obyvatel EU a plnit státní rozpočty. Nejvíce by měly zdražovat klasické cigarety, každý rok by se cena za krabičku měla zvyšovat o 20 centů (cca 5 Kč). Smělým plánem podle dokumentu Plán boje proti rakovině je, aby do roku 2030 kouřilo v EU méně než 5 procent populace. V současné době v EU kouří přibližně 25 procent lidí. "Jedná se o velice kontroverzní záležitost. Bude potřeba souhlas všech členů EU. Myslím si, že dojednání takového kompromisu bude velmi složité. Vidím obrovské množství sporných bodů, které bude komise řešit," doplnil k tématu evropské úpravy ekonom Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.