Vojtěch je znepokojen kvůli kouření lidí: To pasivní má negativní vliv, kuřáků ale ubývá, uvedl ministr

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2020

Kuřáků v Česku v posledních sedmi letech ubývá. Taková data vyplývají z výzkumu Státního zdravotního ústavu z loňského roku. Příležitostně si podle výzkumu zapálí cigaretu méně než čtvrtina starších 15 let. Lidé si ale více uvědomují rizika kouření, třetina kuřáků se proto loni pokusila přestat. Ministr Adam Vojtěch projevil znepokojení zejména kvůli skutečnosti, kolik lidí je vystaveno pasivnímu kouření, které představuje rizika.

"Podle výsledků národního výzkumu Státního zdravotního ústavu počty kuřáků v Česku klesají, a to i v mladších kategoriích 15-24 let. Výzvou však i nadále zůstává reklama cílená na mladé na sociálních sítích. Informační osvěta o rizicích je stále třeba," uvedl Vojtěch.

Poslední den v květnu je připomínám Mezinárodní den bez tabáku, jeho letošním cílem je podle Vojtěcha ochrana dětí a mladistvých před závislostí na nikotinu.

Kouření elektronických cigaret roste

"Denně kouří 21 % mužů a 15 % žen. Muži i ženy vykouří každý den v průměru 11 klasických cigaret. Zároveň však roste kouření elektronických cigaret, které jsou moderní hlavně pro mladé, až 11 % do 24 let věku si tuto alternativu oblíbilo," vyčetl ministr zdravotnictví, který zároveň vyjádřil znepokojení z procenta pasivních kuřáků.

"Přes 16 % lidí v ČR je vystaveno tabákovému kouři na pracovišti. Jde o poměrně závažné zjištění z dnes prezentovaných výsledků národního výzkumu SZÚ ke kouření. Děje se tak i přes zákonem stanovenou ochranu. Přitom i pasivní kouření má negativní vliv na naše zdraví," dodal Adam Vojtěch.

Náklady na kouření cigaret pro systém veřejného zdravotního pojištění jsou podle odhadů kolem 100 miliard korun ročně. Výběr daní z tabáku tyto náklady nepokrývá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.