Zdražování potravin povede spíše ke zlepšení stravovacích návyků než naopak. Překvapivá slova lékařky Kateřiny Cajthamlové

Lékařka Kateřina Cajthamlová
Lékařka Kateřina Cajthamlová
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2022

Obrovská míra inflace, která podle Českého statistického úřadu již v dubnu dosáhla přes 14,2 %, začíná ovlivňovat každodenní životy běžných lidí. Projevuje se například nárůstem cen potravin, což může pro řadu domácností představovat problém. Projevuje se to také v internetových diskusích, kde se nyní často objevují stížnosti, že při současných cenách je téměř nemožné stravovat se vyváženě a zdravě. Jaký vliv mají ceny na jídelníček Čechů, zhodnotila pro ŽivotvČesku.cz lékařka Kateřina Cajthamlová, která se ve své praxi zabývá životním stylem i civilizačními chorobami. "Myslím, že ceny jako takové určitě stravování Čechů nezhorší," uvedla.

Stoupající ceny masa, zeleniny i obilovin představují obtíže, se kterými se nyní musí potýkat řada českých domácností. Zvláště ty s menšími příjmy nyní obracejí každou korunu a pečlivě zvažují, bez čeho se skutečně neobejdou a co si naopak mohou odpustit. Vyhlídky bohužel nejsou nejlepší, dá se předpokládat, že ceny ještě nějakou dobu porostou. "Určitě nejsme z hlediska inflace u potravin na těch nejvyšších hodnotách. Kvůli sezonnosti pravděpodobně dojde ještě k dalšímu růstu, a tak v létě může inflace dosahovat i 16 procent. Očekávat se dá i růst cen masných a mléčných výrobků," varoval pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička.

Že inflace již začíná mít významný vliv na životy Čechů, ukazuje také fakt, že od konce roku 2021 se zdvojnásobil počet domácností, kterých se týká příjmová chudoba. Z 9 % je tak nynějších 16 %, což znamená, že se jedná o každou šestou domácnost. Tento znepokojivý fakt vyplývá z výsledků výzkumu »Život k nezaplacení«, na němž se podílí PAQ Research a Český rozhlas.

O tom, jak se ceny potravin projeví v jídelníčku obyvatel Česka, promluvila pro ŽivotvČesku.cz internistka Kateřina Cajthamlová (59), autorka řady knih o zdraví, známá také z několika televizních pořadů o hubnutí. "Myslím, že zrovna ceny potravin jídelníček až tolik zhoršit nemusí. Dobré stravování skutečně není o penězích. Naopak. Vzhledem k tomu, že lidem nezbydou peníze na zbytné věci, jako jsou například sladkosti, polotovary a podobně, budou nejspíš stále častěji nakupovat základní suroviny, ze kterých budou vařit. Dá se očekávat, že jejich zdravotní stav se tak může naopak zlepšit," sdělila překvapivou informaci pro ŽivotvČesku.cz.

"Například za socialismu byl v obchodech zeleniny i ovoce nedostatek, nedaly se sehnat ryby, přitom množství různých civilizačních chorob bylo mnohem menší než dnes. Co se nedalo sehnat v obchodě, lidé kupovali od malopěstitelů na venkově, případně jeli o víkendu na ryby. Zkrátka si nějak poradili. Ono je to opravdu často tak, že kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Kateřina Cajthamlová.

Dále odbornice na zdravý životní styl varovala, že na lidském zdraví se podílí celá řada dalších faktorů, z nichž mnohé jsou možná ještě důležitější než stravování. Je to například dostatek pohybu. "Žena v domácnosti byla dřív v pohybu průměrně čtyři hodiny denně. Nebyly supermarkety, takže musela do jednotlivých obchodů, musela tam pěšky, protože aut bylo méně, a ještě doma věšela prádlo, protože neměla sušičku. Dnes pracujeme dlouho do noci, jsme ve stresu, jezdíme všude autem a potom se radujeme, že jsme nachodili 10 tisíc kroků za den, což je prostě málo," řekla Kateřina Cajthamlová pro ŽivotvČesku.cz.

Co je pro člověka skutečně zdravé, to podle zkušené lékařky nelze paušalizovat. Co je zdravé pro aktivní poštovní doručovatelku, nemusí být zdravé pro starého pána, který právě leží v nemocnici. "Měli bychom se spíš méně stresovat, tolik nepočítat kroky a neřešit, jestli jsme nesnědli o trochu víc salámu," dodala pro ŽivotvČesku.cz s odkazem na stále narůstající množství případů poruch příjmu potravy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.