Zdražování v Česku rapidně zrychluje. Už teď si výrazně připlatíte za maso, cigarety, alkohol. Rapidní nárůst je i u ovoce

V Česku některé potraviny rapidně zdražily.
V Česku některé potraviny rapidně zdražily.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 7. 2020

Zdražování v Česku nepolevuje. V červnu spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 3,3 procenta, ve srovnání s květnem potom narostly o 0,6 procenta, uvedl portál Novinky.cz.

K červnovému meziročnímu růstu inflace přispěly nejvíce ceny potravin, bydlení, ale také dražší alkohol a tabák. Ceny tabákových výrobků vzrostly ve srovnání s loňským červnem o více než o 12 procent, ceny piva a vína byly vyšší o více než 5 procent,“ netajila růst cen Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Pokud se na některý sortiment podíváme konkrétně, tak třeba ceny mouky »vylétly« meziročně o 12,9 procenta. Pokud jde o vepřové maso, tak o 10,2 procenta, u uzenin o 11,6 procenta, ovoce o 27,2 procenta a cukru o 15,9 procenta.

Přitom v květnu mezi potravinami zdražovaly především ceny ovoce o 1,9 procenta, brambor o 7,3 procenta, sýrů a tvarohů o 1,3 procenta, uvádí portál

V ekonomice se začínají projevovat inflační tlaky dříve, než jsme očekávali. I když je červnový meziroční výsledek výrazně ovlivněn růstem cen v oddílech tabákové výrobky a alkoholické nápoje, předpokládám, že růst cen zejména potravin bude i nadále pokračovat,” uvedla pro Novinky.cz ekonomka a ředitelka společnosti Bondster Jana Mücková.

Inflace může být problémem už letos, protože ji bude doprovázet pokles mezd, takže lidé budou mít reálně v peněženkách méně,” dodala Mücková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.