Reklama:

Zdražuje se všechno. Jana Maláčová chce proto přilepšit důchodcům. Do čtyř let penze 20 tisíc korun, slibuje ministryně

Ministryně Jana Maláčová
Ministryně Jana Maláčová
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2021

Ministryně práce a sociálních věcí chce, aby do čtyř let měli důchodci penzi v průměru 20 tisíc korun. Lidé podle ní denně pociťují silné zdražení cen, nejvíce za posledních 13 let, ať už při nákupu potravin, oblečení, placení účtů za energie či bydlení. "My máme v programu, že by průměrné důchody měly do čtyř let být 20 tisíc korun a hodně tomu pomůže pětistovka za vychované dítě," řekla pro ŽivotvČesku.cz ministryně Jana Maláčová.

Reklama:

Pouze toto zvyšování podle Maláčové nestačí, ČSSD by chtěla, aby minimální mzda co nejdříve vzrostla na 18 tisíc korun a alespoň na 20 tisíc do roku 2023. Dále by pak měla vždy dosahovat hranice alespoň 50 procent průměrné mzdy. Ekonomové před razantním zvyšováním minimální mzdy i průměrné starobní penze varují, protože to vytváří proinflační tlak.

Důchody porostou v příštím roce o 300 korun navíc, než by se zvýšily jen podle automaticky stanovené valorizace. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí by měly důchody v roce 2022 při zohlednění dodatečného zvýšení růst o 797 Kč, tedy o 5,2 procenta. Průměrný důchod by tak měl být podle předběžných čísel zhruba 16 275 Kč a dosahovat přibližně 43 % průměrné mzdy.

Reklama:

"Průměrné důchody by měly být 20 tisíc korun do čtyř let, to je jedna z priorit, kterou má ČSSD ve svém programu," zopakovala plány ČSSD ministryně Jana Maláčová pro ŽivotvČesku.cz.

Poslanci nedávno schválili také pozměňovací návrh zástupce ČSSD na tzv. výchovné. Všem primárně pečujícím o děti by se podle návrhu měl důchod zvýšit o 500 Kč za každé vychované dítě.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: