Že prezident valorizaci podepíše, se dalo čekat. Bylo by pikantní, kdyby jen sám musel podat ústavní stížnost, říká Jiří Paroubek

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 3. 2023

Někdejší premiér Jiří Paroubek (70) se k situaci ohledně podpisu nové valorizace důchodů staví spíše skepticky. "Že by Ústavní soud novelu zrušil, nečekám," uvedl pro ŽivotvČesku.cz a dále sdělil, že jej postup prezidenta Petra Pavla (61) nepřekvapil.

Prezident Petr Pavel ve středu oznámil, že se rozhodl novelu, která sníží původní částku valorizace důchodů téměř o polovinu, podepsat, je ale podle něj nezbytné, aby ji přezkoumal Ústavní soud. Pokud by se opozice nakonec na soud neobrátila, učinil by tak on sám. Prezident rozumí právním námitkám opozice, která je podle něj přesvědčena o tom, že vláda prosadila novelu protiústavním způsobem z důvodu retroaktivity a projednání ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně.

Jak rozhodnutí Petra Pavla hodnotí, rozebral pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek. "Dalo se to čekat, ale ty tanečky, které kolem toho prováděl nový prezident, byly podivné. Nejprve novelu ztrhal a pak řekl, že ji podepíše. Takže je to zvláštní. Bylo by pikantní, kdyby opozice nechala přímo na něm, aby podal tu ústavní stížnost, kterou v tom svém veřejném vyjádření přislíbil. To by bylo pikantní, kdyby prezident sám protestoval proti zákonu, který svým podpisem sám stvrdil," popsal svůj pohled na celou situaci kriticky.

Co se týká možnosti, že by Ústavní soud vůči sporné novele zakročil, zůstává Jiří Paroubek, který byl mezi lety 1989 až 2011 předsedou ČSSD, nohama na zemi. "Já se obávám, že nemohu být velký optimista, že by Ústavní soud celou tuto chybnou novelu zrušil," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Podle přijaté a podepsané novely se má zásluhový procentní díl všech důchodů od června zvýšit místo o 11,5 procenta o 2,3 procenta a k tomu ještě o 400 korun. Výhodnější je to pro lidi s nejnižšími důchody. Navýšení by letos mělo stát 15,4 miliardy korun. Podle původního výpočtu by to bylo o 19 miliard korun víc. Podle Národní rozpočtové rady by rozdíl výdajů mezi novým červnovým a původním přidáním po všech příštích valorizacích činil za roky 2023 až 2030 celkem kolem 250 miliard korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.