Zeman jde Blatnému po krku, v koutě je i Babiš. Ministerstvo bude řídit jen sebevrah, říká Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Se svolením Andora Šándora

Prezident Miloš Zeman (76) vyzval premiéra Andreje Babiše (66), aby odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného (50). Prezidentovi se nelíbí, že ministr zdravotnictví blokuje používání ruské vakcíny v ČR. "Prezident tlačí na Babiše a říká, že když mu premiér nevyhoví, že nebudou kamarádi. Je to útok na Blatného i na Babiše," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Prezident České republiky Miloš Zeman začal intenzivně tlačit na premiéra Andreje Babiše a vzkázal mu, že přeruší přátelské vztahy, pokud předseda vlády neodvolá ministra zdravotnictví Jana Blatného.

Podle prezidenta má ve funkci skončit také ministr zahraničí Tomáš Petříček a šéfka Stáního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Zeman uvedl, že Storová a Blatný blokují používání ruské vakcíny v Česku. "Pokud se těmito vakcínami, ať ruskou nebo čínskou, očkují miliony lidí, pak ti dva, o kterých jsem mluvil, jsou vinni faktem, že i nadále budou zbytečně umírat naši lidé," řekl prezident pro Parlamentní listy. To jsou slova, která vyvolávají tlak na premiéra.

"Celá věc má několik rovin. Zaprvé se jedná o bezprecedentní útok prezidenta na ministra zdravotnictví. To, co jsme viděli v pořadu Terezie Tománkové (Zeman v pořadu Partie uvedl, že Blatný mu přijde vyhořelý, pozn. red.), to byl jen takový odvar, to bylo lehounké naznačení panu ministrovi, aby do toho hodil vidle. To se prezidentovi nepovedlo, tudíž je tu velké přitvrzení. Osobně vidím na ministerstvu zdravotnictví plno problémů, ale toto je i na mě silné kafe," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor, který vnímá, že premiér se dostal do kleští.

Prezident Miloš Zeman (76) uvedl, že po premiérovi Andreji Babišovi (66) bude požadovat odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (50). Dále i ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Je rozladěn z jejich postoje vůči ruské vakcíně. Netají se i tím, že chce konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Prezident to uvedl v rozhovoru pro Parlamentní listy.

"Je tu zřejmý tlak na Babiše. Prezident jasně říká, že když mu Babiš nevyhoví, že nebudou kamarádi. To je výrazné zúžení manévrovacího prostoru pro premiéra. Navíc premiér Babiš bude mít velký problém najít někoho, kdo by na zdravotnictví šel. I kdyby se někdo našel, tak bude dost chytrý na to, aby věděl, že dělat ministra zdravotnictví s Babišem za krkem je sebevražedná mise. Vždy, když hlava státu útočí na ministra, tak se to nemůže setkat s příznivou reakcí. Po Blatném by tam šel jen sebevrah, navíc je tam Babiš, který do toho zasahuje a dál zasahovat bude," řekl k situaci na ministerstvu zdravotnictví Andor Šándor. Je přesvědčen, že premiér by ministra Jana Blatného obětoval, kdyby už měl v záloze náhradníka.

"Tipuji, že kdyby premiér někoho měl místo Blatného, tak ministra sestřelí. Jenže premiér nikoho nemá. Blatný v neděli mluvil o tom, že se může vytvářet paralelní ministerstvo pod vedením pana Smejkala, ale Smejkal tu funkci vzít nechce, alespoň to ještě nedávno říkal. Po Babišovi se nyní chce, aby vyslyšel prezidenta, odstranil Blatného a někoho tam našel. To bude složité," řekl Andor Šándor s tím, že ke zdravotní krizi se tak přidává krize politická. Navíc bezpečnostní expert není přesvědčen, že i kdyby se použití ruské vakcíny v ČR schválilo, že Sputniku V bude dostatek.

"Celá debata kolem vakcín je zbytečně moc politická. Nevím, do jaké míry je fér říkat, že za mrtvé bez Sputniku bude moci Blatný... I kdyby SÚKL povolení vydal, tak vakcíny tady nebudou hned. Jedna věc jsou sliby a druhá věc jsou zásoby," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Na bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62) bylo podáno sedm trestních oznám...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu