Zeman řešil s Vystrčilem dopis pro Kuberu. Na Tchaj-wan asi pojedu, naznačil šéf Senátu

Miloš Zeman a Miloš Vystrčil
Miloš Zeman a Miloš Vystrčil
Foto: Kancelář prezidenta republiky
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2020

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se sešel s prezidentem Milošem Zemanem, aby mimo jiné probrali údajně výhrůžný dopis zesnulému Jaroslavu Kuberovi z čínské ambasády. Vysocí ústavní činitelé se neshodli, debatu prý ukončili s tím, že si každý ponechá svůj názor. Vystrčil na tiskové konferenci po setkání také zmínil, že Kuberovu již neuskutečněnou cestu na Tchaj-wan zřejmě podnikne sám.

Dopis z čínské ambasády se našel v lednu v aktovce Jaroslava Kubery, když už byl po smrti. Současný šéf senátorů Miloš Vystrčil poslal na Pražský hrad několik dopisů, v nichž žádal o vysvětlení. Kubera měl totiž kontroverzní psaní dostat právě tam. Prezident Zeman nakonec svolil ke schůzce, která proběhla v úterý.

"Proč dopis z čínské ambasády nesměřoval rovnou do Senátu, ale na podatelnu Hradu? Já to považuji za nelogičnost, ale s panem prezidentem jsme se neshodli. Debatu jsme byli nuceni ukončit s tím, že každý si ponechal svůj názor," uvedl na tiskové konferenci Vystrčil.

Cesta na Tchaj-wan

Vystrčil zároveň konstatoval, že čínská strana v nestandardním chování vůči Česku pokračuje. Ambasáda je podle něj k Senátu agresivní. „Poprvé si stěžovala, když jsem děkoval Tchaj-wanu za ochranné pomůcky. Podruhé volali mému šéfovi kanceláře, aby nás varovali, kdybychom náhodou chtěli blahopřát nové tchajwanské prezidentce,“ uvedl druhý nejvyšší ústavní činitel.

Padla také otázka, zda cestu na Tchaj-wan, proti které Čína tolik protestuje, uskuteční místo Kubery sám. „Je to reálnější a reálnější," prohlásil, ale nic konkrétního k tomu nedodal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.