Zemědělci ohlásili protest. Obsadí hranice, a to kvůli rostoucím nákladům a dovozům z Ukrajiny. Situaci okomentoval Andor Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 2. 2024

Komentář: Ve čtvrtek 22. února se uskuteční evropské zemědělské demonstrační jízdy, přičemž Česká republika se k nim připojí na mezinárodních hranicích, jak oznámila Agrární komora České republiky. Hlavním bodem nespokojenosti zemědělců je deformace evropského trhu, a to mimo jiné vlivem bezcelního dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Kromě toho se skupina zemědělců chystá uspořádat protestní akci v blízkosti Prahy již v pondělí 19. února. Pro ŽivotvČesku.cz dění okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.

Zemědělské delegace v pondělí a dnes o problémech spojených s unijní politikou a jejími dopady na zemědělství jednali v polských Otrenbusech na jihozápadním okraji Varšavy s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Organizace z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy a Lotyšska podle české agrární komory předaly komisaři své požadavky. Ty zahrnují kompenzace zemědělcům za dodržení nových pravidel souvisejících s ochranou životního prostředí, úlevy v oblasti byrokracie a zpřehlednění dotačního systému, dále také lepší regulaci ukrajinské produkce mířící na unijní trh.

Zemědělské organizace zároveň vyzvaly k uspořádání protestních jízd k hraničním přechodům, kde se zemědělci setkají se svými kolegy z dalších zemí. "Pokud Evropská komise nepředloží plán k reálnému řešení těchto problémů obratem, budou se tyto akce u hraničních přechodů opakovat," uvádí česká agrární komora v tiskové zprávě, podle které se také schyluje k masivním protestům na republikové úrovni.

"Jedině společnou koordinací našich požadavků a společným postupem máme šanci upozornit na zoufalou situaci, v níž se evropské zemědělství momentálně nachází, a vytvořit tlak na evropské i české politiky," uvedl prezident agrární komory Jan Doležal.

Demonstranti žádající lepší podmínky pro zemědělce v posledních týdnech komplikovali dopravu a blokovali hranice mimo jiné ve Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, Španělsku či Portugalsku. Protesty souvisí nejen se snahou Evropské unie vypořádat se se změnou klimatu, ale i s otevřením trhu pro levné ukrajinské produkty, což má pomoci Ukrajincům čelícím ruské vojenské agresi.

"Je logické, že se zemědělci brání proti levné konkurenci. Mě by jako spotřebitele až tak úplně netrápila levná konkurence, protože když se podívám na kohokoliv v zahraničí, tak naše potraviny jsou jedny z nejdražších. Co by mi vadilo, pokud je to pravda, a to já nevím, ale v médiích se to objevilo, že ukrajinská produkce je údajně nekvalitní. Když se vrátím ale obecně k tomuto typu protestů, tak nepochybně je to silný signál, protože v tom sektoru zemědělství musí být důvody k tomu, že tisíce a tisíce traktorů blokují Berlín, přístupové cesty, že se děje to, co se děje ve Francii, tam ovšem to není nic nového. Vidíme, že francouzští zemědělci k tomuto typu protestů sahají velmi často, a pokud to dodá českým zemědělcům ten potřebný řekněme impuls to udělat tady, tak to tady udělají. Otázka je, s jakým výsledkem. Mě však jako konzumenta, který často jezdí do zahraničí, prostě zaráží, že v našem potravinářském sektoru je řada cen znatelně vyšších, než je zahraničí," okomentoval Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz dění ohledně protestních akcí zemědělců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.