Zemřel bratr exprezidenta Václava Havla. Bylo mu 82 let. Tělo Ivana M. Havla měli najít ve vaně

Bratr exprezidenta Ivan M. Havel
Bratr exprezidenta Ivan M. Havel
Foto: Profimedia.cz

Smutná zpráva zasáhla českou veřejnost. Zemřel Ivan Miloš Havel, bratr někdejšího prezidenta Václava Havla (†75). Bylo mu úctyhodných 82 let. Podle dostupných informací našli jeho tělo bez známek života ve vaně. "Mohu potvrdit výjezd k osobě, které bohužel záchranáři nemohli už pomoci," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Bratr exprezidenta se narodil 11. října 1938. Vystudoval obor Automatizace a počítače na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Byl ale také filozofem či šéfredaktorem časopisu Vesmír. Se svým bratrem Václavem byl zakladatelem Občanského fóra.

Za manželku si vzal Dagmar Havlovou, rozenou Ilkovičovou. Z prvního manželství s Květou Havlovou měl syny Prokopa a Vojtěcha. "Mohu potvrdit výjezd k osobě, které bohužel záchranáři nemohli už pomoci. Na místo byl přivolán koroner,“ řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí středočeské záchranné služby s tím, že s ohledem na pozůstalé nebude poskytovat jakékoliv další informace. Podle nepotvrzených informací Blesk Zpráv našli Havla mrtvého ve vaně.

"Umřel Ivan Havel, člověk bytostně nezlý, vždy svůj a nápomocný druhým. Díky žes byl, Ivane,“ uvedl na Twitteru Michael Žantovský, kterého zpráva zaskočila.

Bratr exprezidenta byl několikrát oceněn. V prosinci roku 2008 obdržel Zlatou medaili Univerzity Karlovy. V roce 2012 mu byla udělena Ústavem pro studium totalitních režimů Cena Václava Bendy. V roce 2017 se stal čestným členem ČS. kybernetické společnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.