Zemřel David Stypka, o život ho připravil covid-19. Zpíval s Ewou Farnou a vzdoroval rakovině

David Stypka byl kolegou a kamrádem Ewy Farne
David Stypka byl kolegou a kamrádem Ewy Farne
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2021

Smutná zpráva zasáhla hudební branži. Pod dlouhém boji s rakovinou slinivky ve věku 41 let v neděli zemřel zpěvák a textař David Stypka, který získal Cenu Anděl v kategorii Sólový interpret roku 2017. S kolegyní Ewou Farnou (27) nazpíval slavný duet s názvem Dobré ráno, milá. Osudným se mu staly komplikace spojené s onemocněním covid-19.

Zákeřná choroba byla hudebníkovi diagnostikována v létě 2019, podstoupil operaci a několik chemoterapií. "Od srpna jsem tady nebyl a dlouho jsem nevěděl, jak se sem vrátit. Bylo to (a pořád je) nejintenzivnější období v mém životě. Potřeboval jsem klid a popravdě jsem ani nevěděl, co sem napsat. Ale už bylo toho mlčení dost. V létě jsem si po vleklé anabázi intuitivně vyřval CT vyšetření, našli mi nádor na slinivce, ten lékaři skvěle odoperovali, teď mě čeká bezmála půl roku chemoterapie. U téhle nemoci se blbě odhaduje vývoj, proto bez prognóz, ale cítím se dobře a chemo zvládám lépe, než jsem očekával (i když je to vpravdě smrtící koktejl). Mám ohromné štěstí na lidi kolem sebe a jsem v dobrých rukách po všech stránkách, na mnoha úrovních,“ uvedl tehdy David Stypka na Facebooku.

Hlavní příčinou jeho úmrtí byly komplikace spojené s onemocněním covid-19. Zarmoucena nezůstala jen rodina, ale i fanoušci. "S lítostí oznamujeme, že zpěvák, skladatel a básník David Stypka podlehl 10. ledna 2021 ve věku 41 let dlouhodobé nemoci spojené s komplikacemi covid-19,“ oznámila rodina zesnulého.

Sám dříve hudebník uvedl, že před diagnózou nedokázal správně prožívat hezké věci, následně si dokázal vážit maličkostí jako dovádění s dětmi na zahradě.

Stypka pocházel z Dboré u Frýdku-Místku a kromě hudební branže působil také jako novinář. Byl známý vystupováním v kapele David Stypka a Bandjeez.

Na lokální hudební scéně se pohyboval od poloviny 90. let v kapelách MGH a Najzar. Po útlumu kapely Najzar začal roku 2009 vytvářet tzv. wake-up songy, tj. písně napsané a nahrané ihned po probuzení. Na základě těchto písní vznikla o dva roky později kapela David Stypka a Bandjeez, často měnící obsazení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.