Zemřel exmanžel Věry Špinarové. Pořád chtěl bubnovat a zpívat, i když ta nemoc byla proti, říká manažer

Hudebník Vítězslav Vávra
Hudebník Vítězslav Vávra
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 7. 2021

Po boji se zákeřnou chorobou ve věku 68 let zemřel bývalý manžel Věry Špinarové (†65) hudebník Vítězslav Vávra. Nejvíce ho proslavily hity Citrónová holka, Dívka z heřmánkové návsi či Už dávno se mi líbíš. Na poslední roky po boku talentovaného muzikanta zavzpomínal manažer Jiří Bláha. "Víťa měl v posledních letech zdravotní komplikace, o kterých jsem věděl. Poslední roky ta vystoupení už byla složitá," řekl Jiří Bláha pro ŽivotvČesku.cz.

O odchodu muže, který byl v 80. a 90. letech manželem fenomenální zpěvačky Věry Špinarové, informoval jeho syn Filip s tím, že za muzikantovým skonem stála rakovina. Smutná zpráva zaskočila také manažera Jiřího Bláhu, který Vávrovi pomáhal navázat na předlistopadovou slávu.

"Já se to bohužel dozvěděl až od vás a zaskočili jste mě. S jeho synem v kontaktu nejsem a nevěděl jsem to. Víťa měl poslední roky zdravotní komplikace, o kterých jsem samozřejmě dobře věděl. Poslední roky ta vystoupení už byla složitá. Spolupracovat jsme začali před deseti lety. Já tehdy moderoval nějakou talk show, ve které on vystupoval jako host, tak jsme se poznali," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Bláha, který dokázal muzikanta přemluvit, aby navázal na slavné období.

"Všiml jsem si, že všechny jeho písně fungují, že lidé si je zpívají a baví je to. Tak jsem mu říkal, že ti jeho souputníci z 80. let jako je například Michal David či Dalibor Janda, zažili nějaký comeback, postavili kapely a znovu vystupují... Povídal jsem Víťovi, že je škoda to nechat ležet, že půjdeme a znovu postavíme kapelu. Jsem rád, že se nám to povedlo znovu celé rozjet, vydali jsme i CD starých písniček v novém hávu, začali jsme koncertovat, lidi chodili a bylo to fajn. Kapela v 80. letech se jmenovala Monogram, on chtěl název zachovat, aby si lidé vzpomněli. Tak jsme to zachovali. On chtěl pořád bubnovat, i přes tu nemoc třeba půl koncertu bubnoval a zpíval, pak už třeba nemohl a šel dopředu, tak to za něj vzal druhý bubeník, kterého kapela měla," popsal pro ŽivotČesku.cz Jiří Bláha, jak se jim povedlo obnovit upadající slávu.

"Bohužel Víťův zdravotní stav se začal zhoršovat. Pořád jsme byli v kontaktu, ale je pravda, že naposledy jsme si volali v březnu s tím, že se sejdeme o prázdninách, až přejde vlna koronaviru. Říkal jsem si, že se za Víťou stavím, až přejde poslední vlna a budu naočkovaný, což shodou okolností bylo včera, kdy jsem dostal druhou očkovací dávku," dodal se smutným hlasem Vávrův blízký spolupracovník, který na něm oceňoval geniální humor, se kterým ale muzikant šetřil.

Pozemské putování zakončí představitelka Popelky ve Šlapanicích, kde chodila do školy a zamilovala si ochotnické divadlo. Zádušní mše za zesnulou Libuši Šafránkovou, která odešla v 68 letech, se uskuteční v pátek od 18 hodin. "Od 17 hodin bude kostel otevřen pro veřejnost. Potom z kostela bude průvod na hřbitov," uvedl pro ŽivotvČesku.cz koordinátor posledního rozloučení Ivan Vavro.

"Když poznal lidi blíž, tak to byl velmi zábavný společník. Jezdili jsme autem s kapelou a budu na to vždy vzpomínat s úsměvem. To byly hodiny, kdy jsme opravdu řvali smíchy. My jsme si třeba povídali a on pět minut mlčel, ale pak střelil jednu větu, po které šli všichni do kolen. Když lidi neznal a neměl s nimi blízký vztah, když třeba někoho jen potkal na večírku, tak byl takový tišší, ale v mých vzpomínkách zůstane jako velmi vtipný a zábavný člověk, který se slovy šetřil, ale když promluvil, byl opravdu trefný," zakončil vzpomínání manažer Jiří Bláha.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.