Zemřel komunistický funkcionář Miloš Jakeš. Bylo mu 97 let. Přehled zdravotních problémů

Miloš Jakeš
Miloš Jakeš
Foto: Wikipedia.com - David Sedlecký
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 7. 2020

Ve věku 97 let zemřel komunistický funkcionář Miloš Jakeš. Bývalý politik byl jedním ze symbolů konce komunistické diktatury v někdejším Československu. Zároveň také jedním z kolaborantských politiků událostí kolem okupace v roce 1968.

Do paměti většiny občanů se zapsal především svými tragikomickými řečnickými výkony.

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ se narodil 12. srpna 1922 v obci Brloh, osada České Chalupy. Roku 1945 se stal členem KSČ. Při událostech pražského jara 1968 zastával Miloš Jakeš funkci člena Ústřední kontrolní a revizní komise KSČ, kam ho zvolil v roce 1966 XIII. sjezd strany. Roku 1987 se stal generálním tajemníkem ÚV KSČ. Následně 17. listopad 1989 odstartoval poslední týden Miloše Jakeše ve funkci nejvýše postaveného komunisty ve státě – generálního tajemníka ÚV KSČ. 

Do povědomí občanů se však zapsal především svým zmateným projevem z Červeného Hrádku u Rokycan, který ze záznamů bavil národ. (najdete ve vidu níže - pozn. red.). Při demonstracích po 17. listopadu 1989 pak dav často skandoval heslo "Jakeše do koše".

Poslední roky života

Ještě donedávna bydlel ve vile na Hanspaulce, která byla domovem jeho a již zesnulé ženy Květeny po 35 let. Tvrdil, že mu ke slušnému zdravotnímu stavu pomáhají svižná chůze, spořivost a neustálá činorodost. Nakonec byla prodána za 45 milionů korun. Jeho synové mu koupili byt v Dejvicích, a to za sumu 7 milionů korun.

V posledních letech měl komunistický funkcionář velmi podlomené zdraví. V říjnu 2018 měl prý těžký zápal plic a v červenci 2019 údajně další.

Od minulého roku to s ním bylo už jen horší. Před Vánocemi skončil v Léčebně dlouhodobě nemocných ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. V posledních týdnech se mu měl zhoršovat sluch a zrak.

Jakešovy zdravotní problémy

  • Únor 2017 – Na přechodu do něj narazilo auto. Jakeš vyvázl jen se zlomeninou nosu a modřinami na obličeji.
  • Květen 2018 – Upadl doma a byl nucen nosit bederní pás.
  • Říjen 2018 – S těžkým zápalem plic byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN).
  • Červenec 2019 – Znovu onemocněl zápalem plic.
  • Srpen 2019 – Krátce po 97. narozeninách byl svým synem převezen do Léčebny pro dlouhodobě nemocné v Roztokách u Prahy.
  • Prosinec 2019 – Znovu převezen do LDN v ÚVN kvůli těžkému zápalu plic.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.